Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznańskie TBS oddaje mieszkania współfinansowane kredytem EBI

0
Podziel się:

Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (PTBS) oddaje do użytku kolejne lokale w dzielnicy Strzeszyn, podał Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który udzielił kredytu współfinansującego inwestycję. Docelowo na nowym osiedlu powstanie ok. 1 100 lokali.

Poznańskie TBS oddaje mieszkania współfinansowane kredytem EBI
bEKsuOth

"Budowa nowego bloku PTBS przy ul. Cegłowskiej rozpoczęła się w sierpniu 2017 r. W budynku znajduje się 71 mieszkań. Większość stanowić to lokale dwupokojowe, ale zainteresowani znajdą tu również kawalerki, czy mieszkania trzypokojowe. Mieścić się tam będzie przedszkole oraz lokal handlowo-usługowy, a od początku lutego działa już miejski żłobek 'Niezapominajka', zapewniający opiekę dla 60 maluchów. Do dyspozycji mieszkańców są również miejsca postojowe w podziemnej hali garażowej oraz plac zabaw. Trzy mieszkania zostały wygospodarowane i zaadaptowane na potrzeby Stowarzyszenia Na Tak, w których zamieszkają osoby z niepełnosprawnością intelektualną" - czytamy w komunikacie.

Połowę lokali zamieszkają poznaniacy, którzy otrzymali przydział w ramach prowadzonego przez PTBS naboru. W pozostałych miasto zrealizuje program Mieszkanie dla Seniora, gdzie kierowane są osoby z list mieszkaniowych prowadzonych przez Biuro Spraw Lokalowych. Przekazanie tych lokali zaplanowano na połowę kwietnia, podano także.

Blok przy ul. Cegłowskiej powstał w ramach planowanego przez PTBS osiedla, gdzie finalnie będzie mogło zamieszkać nawet 1 100 poznańskich rodzin. W tej chwili prowadzone są prace u zbiegu ulic Poszwińskiego i Żołnierzy Wyklętych, gdzie w 7 budynkach powstaje 290 mieszkań w systemie dochodzenia do własności, czytamy dalej.

bEKsuOtj

Budowa mieszkań w systemie TBS została sfinansowana z pożyczki udzielonej przez Miasto Poznań oraz środków własnych spółki, partycypacji wniesionej przez przyszłych najemców oraz z kredytu na budowę 1 200 lokali mieszkalnych, udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Zgodnie z planami PTBS, ostatnie mieszkania powstaną przed końcem 2021 roku. Finansowanie banku zapewni dostęp do mieszkań osobom, które nie mogą skorzystać z lokali komunalnych ze względu na zbyt wysokie dochody, a jednocześnie nie mają zdolności kredytowej pozwalającej na kupno mieszkania na wolnym rynku, wyjaśniono.

"Walka z wykluczeniem społecznym jest dobrym sposobem promowania spójności i integracji w naszych miastach. Jesteśmy dumni, że możemy wesprzeć ten ważny projekt Poznańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, zapewniający mieszkania ludziom, których dochody są zbyt wysokie, aby przysługiwały im mieszkania socjalne lub komunalne, ale niewystarczające, aby mogli kupić mieszkanie na wolnym rynku" - powiedział wiceprezes EBI odpowiedzialny za nadzorowanie operacji w krajach objętych polityką spójności (w tym w Polsce) Vazil Hudák, cytowany w komunikacie.

Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest właścicielem ponad 3 250 mieszkań, ponad 100 lokali usługowych oraz ponad 1000 miejsc postojowych, co czyni ją jednym z największych TBS-ów w Polsce. Aktywnie współpracuje z Urzędem Miasta Poznania, wspierając realizację polityki mieszkaniowej gminy.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie. EBI zapewnia długoterminowe wsparcie finansowe dla solidnych inwestycji, przyczyniając się w ten sposób do realizacji celów polityki unijnej.

bEKsuOtK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)