Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezes Banku Pekao: Nasze podejście do fuzji i przejęć pozostaje oportunistyczne

0
Podziel się

Podejście Banku Pekao do fuzji i przejęć pozostaje niezmiennie oportunistycznie, poinformował ISBnews p.o. prezesa Banku Pekao Leszek Skiba. Pekao podtrzymuje, że chce w IV kwartale br. zaprezentować nową strategię, jeśli sytuacja w związku z pandemią ustabilizuje się.

Prezes Banku Pekao: Nasze podejście do fuzji i przejęć pozostaje oportunistyczne
bErWVNYl

" Nasze podejście do fuzji i przejęć pozostaje niezmiennie oportunistycznie " - powiedział ISBnews Skiba.

Bank poinformował dziś w raporcie, że ze względu na pandemię koronawirusa i w konsekwencji obniżenie aktywności gospodarczej, która będzie skutkować wzrostem kosztów ryzyka, niższym popytem na produkty bankowe w Polsce oraz spadkiem stóp procentowych nie ma możliwości realizacji w 2020 roku kluczowych wskaźników finansowych na poziomach określonych w strategii.

"Realizacja kluczowych wskaźników finansowych przewidzianych w naszej strategii nie będzie w tym roku możliwa ze względu na presję zarówno po stronie dochodów, jak również znaczącego wzrostu kosztów ryzyka. Do tej sytuacji przyczyniają się przede wszystkim obniżka stóp procentowych oraz sytuacja gospodarcza związana z pandemią COVID-19. Będziemy wprowadzać oszczędności, aby ograniczyć negatywny wpływ na wynik netto. Bank planuje realizować konsekwentnie transformację cyfrową i operacyjną, a w kluczowych przedsięwzięciach, np. rozwoju bankowości cyfrowej, jeszcze bardziej zintensyfikować działania" - powiedział także prezes.

bErWVNYn

Pekao zamierza - jeśli sytuacja z COVID-19 ustabilizuje się przedstawić nową strategię w IV kw. tego roku.

"Podtrzymujemy plan publikacji nowej strategii Banku Pekao w IV kwartale 2020 roku, jeśli ustabilizuje się sytuacja makroekonomiczna w związku z pandemią COVID-19. Zależy nam, aby nowa strategia nadal opierała się na działaniach organicznych w zakresie wzrostu, podnoszeniu efektywności oraz transformacji cyfrowej" - powiedział Skiba.

Pod koniec lutego ówczesny prezes Marek Lusztyn informował, że bank planuje przedstawić założenia nowej strategii oraz podsumować obecnie obowiązującą strategię do roku 2020 podczas Dnia Inwestora w listopadzie.

Bank podał, że pomimo pandemii nadal realizuje przyjęte kierunki strategiczne, w szczególności w obszarach transformacji cyfrowej i digitalizacji oraz efektywności operacyjnej i jakości.

bErWVNYt

"W I kwartale 2020 r. bank pozostawał na ścieżce wiodącej do realizacji wyznaczonych celów strategicznych na rok 2020. Zwrot na średnim kapitale (ROE) w I kwartale 2020 r. wyniósł 10,5% w warunkach porównywalnych. Wskaźnik koszty / dochody z wyłączeniem kosztów zawiązania rezerw restrukturyzacyjnych w I kwartale 2020 r. wyniósł 41,6% i był o 2,5 pkt proc. niższy r/r, zbliżając się do celu strategicznego 40% wyznaczonego na 2020 r." - czytamy w raporcie.

Planowany na ten rok wskaźnik ROE to 11-12%, wzrost dochodów komercyjnych - powyżej 10%, wzrost kredytów na poziomie 7-8%, koszty ryzyka na poziomie ok. 50 pb, a wskaźnik Tier1 - powyżej 14,5%.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

Agnieszka Morawiecka

bErWVNYO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)