Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał nowelę dot. postępowania przy nieważn. decyzji o pomocy publ.

0
Podziel się:

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej zakładającej, że decyzje czy umowy dotyczące udzielania pomocy publicznej, po uznaniu ich nieważności, mogą być dalej wykonywane w zakresie, w jakim nie są związane z dokonywaniem wypłat, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał nowelę dot. postępowania przy nieważn. decyzji o pomocy publ.

"Celem ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej jest wyeliminowanie stanu niepewności prawnej w przypadku stwierdzenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nieważności decyzji Komisji Europejskiej w sprawach dotyczących pomocy publicznej" - czytamy w komunikacie.

W czasie ponownej oceny przez Komisję wybranej formy pomocy, podmiot odpowiedzialny za jej udzielenie będzie zobowiązany do gromadzenia środków należnych beneficjentowi na specjalnym rachunku bankowym. Obowiązek taki powstawałby w momencie wydania przez Trybunał Sprawiedliwości UE orzeczenia dotyczącego unieważnienia decyzji Komisji.

Uzależnienie obowiązku gromadzenia środków na rachunku bankowym od wydania orzeczenia pozwala na precyzyjne określenie ram czasowych, w których środki powinny być gromadzone na wyodrębnionym rachunku (pomiędzy anulowaniem decyzji Komisji a wydaniem nowej decyzji). W przeciwnym razie, trudno byłoby je dokładnie określić.

W razie ponownego zatwierdzenia pomocy przez Komisję Europejską, środki zgromadzone na rachunku byłyby przekazywane beneficjentowi w zakresie i wysokości wynikającej z nowej decyzji Komisji. W przypadku zaś uznania, że pomoc jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym, środki zgromadzone na rachunku mają być przekazywane przez podmiot udzielający pomocy publicznej do budżetu państwa - chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

Nowela wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)