Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
górnictwo
09.03.2020 09:41

Prezydent podpisał nowelizację prawa geologicznego i górniczego

Warszawa, 09.03.2020 (ISBnews) -  Prezydent podpisał nowelizację prawa geologicznego i górniczego, umożliwiającą zakończenie postępowań w sprawie koncesji na poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin stałych, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zgodnie z nowelą, postępowania wszczęte przed końcem 2014 roku, a dotychczas niezakończone, będą prowadzone na podstawie obowiązujących wówczas przepisów.

Chodzi o wnioski o koncesje na poszukiwanie i rozpoznanie złóż miedzi, złożone przez dwie firmy: Leszno Cooper oraz KGHM. Jak wynika z informacji ministerstwa klimatu, koncesje w tym zakresie zostały udzielone, jednak były one zaskarżane do sądów administracyjnych. Po wyroku nie mogły zostać ponownie rozpatrzone przez organ administracji, gdyż 1 stycznia 2015 roku uległy zmianie przepisy.

Celem wprowadzonej zmiany jest - co podkreślali zarówno inicjatorzy nowelizacji (grupa posłów PiS) jak i ministerstwo klimatu - zakończenie postępowania koncesyjnego na poszukiwanie i rozpoznanie złóż. Dopiero po przyznaniu koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż firmy mogą podjąć działania w zakresie wykonywania prac geologicznych pozwalających udokumentować zasoby. Jeśli udokumentują je w odpowiedniej kategorii, mogą otrzymać koncesję na wydobycie.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz