Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

1
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej, podała Kancelaria Prezydenta. Projekt ustawy został dziś skierowany do Sejmu.

Prezydent podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

"To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem" - powiedział Duda, cytowany w komunikacie.

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe.

"Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby" - dodał prezydent.

Podkreślił, że "polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi".

Prezydent wyraził nadzieję, że skierowany dzisiaj do Sejmu RP projekt ustawy spotka się z przychylnością posłów i senatorów.

"Projekt ustawy tworzy ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii ma być Rada Ministrów" - czytamy także.

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe i jest to druga przyczyna zgonów Polaków, która powoduje śmierć ok. 100 tys. osób rocznie. Każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 umiera z jego powodu. Wynika to przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. W ciągu 15-20 lat zachorowalność na nowotwory wzrośnie dwukrotnie, podano także.

"Projekt ustawy tworzy ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii ma być Rada Ministrów" - podsumowano w materiale.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
JB
4 lata temu
Właśnie jestem po wielogidzinnym poszukiwaniu wykonania badania przy chorobie onkologicznej z jaką się borykam. I co się dowiedziałem, że długie terminy oczekiwania na badanie wynikają z obcięcia limitu przez MZ, czy NFZ przykładowo z 25 na 10. I co Pan na to Panie Prezydencie? Nasza władza jak zachoruje to nie czeka w kolejce miesiącami na wykonanie badania. Przeciętny Polak nie ma takiego luksusu, stąd ta zachorowalność i jego dalsze skutki