Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezydent podpisał ustawę o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży

1
Podziel się

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zakładającą zapewnienie kobietom w ciąży bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał ustawę o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży
(Unsplash.com)
bEqYdlKd

"Bezpłatne wydanie leku z apteki lub punktu aptecznego kobietom w ciąży będzie się odbywać na podstawie recepty wystawionej przez lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji, położną albo innego lekarza - na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza specjalistę lub położną" - czytamy w informacji Kancelarii.

Zaświadczenie takie będzie ważne przez okres ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wskazanej w tym zaświadczeniu.

Osoby uprawnione do wystawiania recept kobietom w ciąży będą obowiązane do dokonywania, za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, weryfikacji ilości oraz rodzaju przepisanych leków, pod względem bezpieczeństwa oraz konieczności ich stosowania.

bEqYdlKf

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży będą ujęte w wykazie leków refundowanych, z uwzględnieniem: potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży, dostępności i bezpieczeństwa stosowania leków w poszczególnych okresach ciąży, rocznego limitu wydatków na ten cel w ustawie budżetowej.

Osoba wydająca leki w aptece będzie miała obowiązek poinformować o możliwości bezpłatnego nabycia leku innego niż lek przepisany na recepcie, o tej samej nazwie, dawce i postaci farmaceutycznej, oraz na jej żądanie - wydać ten lek, chyba że z recepty będzie wynikać niemożność zamiany leku.

W roku 2020 na realizację ustawy (jak wynika z Oceny Skutków Regulacji) zarezerwowano 11 mln zł, w przyszłym - 24,2 mln zł.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2020 r.

bEqYdlKG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Cc
rok temu
Obecnie za leki w ciąży płace gigantyczne pieniądze w porównaniu do 2011 i 2013 roku. To co już zaoszczędzono na kobietach w ciąży teraz będzie oddawane.