Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt dot. OIPE ustala roczny limit wpłat na 3-krotność mies. wynagrodzenia

0
Podziel się:

Roczny limit wpłat na ogólnoeuropejskie indywidualne produkty emerytalne (OIPE) będzie stanowił kwotę odpowiadającą 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, a oszczędności będzie można gromadzi wyłącznie na jednym koncie albo subkoncie OIPE, bez możliwości wspólnego konta, wynika z projektu ustawy o OIPE, który został skierowany do konsultacji publicznych.

Projekt dot. OIPE ustala roczny limit wpłat na 3-krotność mies. wynagrodzenia

"Nowy produkt emerytalny może przyczynić się do rozwoju rynku kapitałowego, pobudzając inwestycje i wzrost gospodarczy" - czytamy w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu, dostępnego na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Wprowadzenie OIPE (ang. PEPP) ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę, także inwestowania transgranicznego oraz przenoszenia produktu przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE. Każde państwo członkowskie może skorzystać z funkcjonujących krajowych kryteriów w zakresie stosowania ulg podatkowych. Przyjęto, że w Polsce za odpowiednik OIPE można uznać indywidualne konta emerytalne (IKE) funkcjonujące w III filarze emerytalnym, stąd w projekcie przyjęto podobne rozwiązania podatkowe, jak w IKE.

Ustawa zakłada gromadzenie środków przez jedną osobę na jednym koncie lub subkoncie; oznacza to, że nie będzie możliwości prowadzenia wspólnego konta i subkonta OIPE np. dla małżonków. Wynika z zakładanych ulg podatkowych związanych z gromadzeniem środków w ramach OIPE na prowadzonych w Polsce kontach i prowadzonych dla Polski subkontach.

Osoby gromadzące oszczędności na OIPE będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Warunkiem jest jednak, że wypłacą zgromadzone oszczędności dopiero po 60. roku życia, bądź nabędą uprawnienia emerytalne i ukończą 55 lat oraz jednocześnie będą oszczędzać na OIPE co najmniej przez pięć dowolnych lat lub gdy ponad połowa wartości wpłat na OIPE zostanie dokonana nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o wypłatę.

Roczny limit wpłat na OIPE będzie stanowił kwotę odpowiadającą 3-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok (wysokość kwoty wpłat na IKE w roku 2020 wynosi 15 681 zł).

Zdaniem autorów projektu, skutki finansowe rozwiązań proponowanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na obecnym etapie są trudne do oszacowania. "Brak jest możliwości określenia, zwłaszcza w obecnej sytuacji gospodarczej, poziomu zainteresowania podatników nowym produktem emerytalnym" - napisano.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)