Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Provident: Polacy planują przeznaczyć na święta średnio 1 772 zł

0
Podziel się:

Na zorganizowanie świąt Polacy chcą przeznaczyć średnio 1 722 zł, wynika z badania Barometr Providenta. Według ubiegłorocznego badania,n Na zorganizowanie świąt Polacy chcieli przeznaczyć średnio 719 zł.

Provident: Polacy planują przeznaczyć na święta średnio 1 772 zł
bECFPjjF

"Większość badanych nie ma problemów ze sfinansowaniem świętowania Bożego Narodzenia. Ponad 40% badanych deklaruje, że kupi na święta wszystko czego potrzebuje i nie będzie ograniczać się do najtańszych produktów. Niemal co piąty w ogóle nie musi liczyć się z kosztami świątecznych przygotowań. Prawie 30% zamierza oszczędzić, wybierając tańsze zamienniki, jednak nie rezygnując z tradycyjnych elementów świąt" - czytamy w komunikacie.

Święta finansujemy z własnych środków. 84% z nas na gwiazdkowe wydatki przeznaczy część bieżących dochodów, a co piąty skorzysta z odłożonych wcześniej pieniędzy. 4% badanych pokryje część świątecznych wydatków z pieniędzy pochodzących z różnego rodzaju programów wsparcia, np. z 500+. Jak pokazuje Barometr Providenta, unikamy Bożego Narodzenia na kredyt. Zaledwie 1% pożyczy pieniądze od rodziny. Taki sam odsetek zamierza zwrócić się do instytucji finansowej.

"Wyniki Barometru Providenta pokazują, że Polacy bardzo odpowiedzialnie podchodzą do świątecznego budżetu. Większość jest w stanie sfinansować ją z bieżących dochodów. Musimy jednak pamiętać, że 10% Polaków nie będzie mogło pozwolić sobie na wszystkie podstawowe, tradycyjne wydatki związane ze świętami. Wśród tych osób przeważają osoby starsze, powyżej 60 lat. Jednak również seniorzy, pomimo problemów finansowych, rozsądnie podchodzą do zarządzania świątecznym budżetem i są w stanie sfinansować niezbędne wydatki z własnych dochodów i oszczędności" - podkreśliła ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska Anna Karasińska, cytowana w materiale.

bECFPjjH

Ponad 80% respondentów spodziewa się gwiazdkowego prezentu. Kosmetyki chciałoby dostać 15% badanych. Elektronikę, biżuterię lub książkę preferuje co dziesiąty.

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae Sp. z o.o., metodą CATI na próbie N = 1116 dorosłych Polaków, w dniach 15-21.10.2019 r.

bECFPjki
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)