Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przeciętny wynik w Badaniu Świadomości Klimatycznej Spółek wzrósł do 1,87/10 pkt

0
Podziel się:

Przeciętny wynik spółek giełdowych w Badaniu Świadomości Klimatycznej Spółek przeprowadzonym przez Fundację Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych (SEG) i Bureau Veritas wyniósł 1,87 na 10 możliwych do uzyskania punktów, co oznacza wzrost wobec 1,03 w ub.r., podali autorzy badania.

Przeciętny wynik w Badaniu Świadomości Klimatycznej Spółek wzrósł do 1,87/10 pkt

"Większość notowanych na warszawskiej giełdzie spółek nadal prezentuje niski poziom świadomości zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Zauważalna jest jednak poprawa w stosunku do ubiegłego roku i powoli kształtuje się grono liderów" - czytamy w komunikacie.

Średni wynik spółek w badaniu raportów za rok 2019 wyniósł 1,87 pkt (na 10 możliwych do uzyskania) i był o 0,84 pkt wyższy niż przed rokiem. Najlepsza spółka osiągnęła 9,33 pkt (rok wcześniej było to 7,33 pkt). 32% spółek za rok 2019 nie uzyskało żadnych punktów, a odsetek ten obniżył się o 14 pkt proc. w ujęciu r/r. Najwyższe średnie wyniki uzyskały spółki z makrosektora paliwa i energia (średnio 3,95 pkt za rok 2019 r., +1,35 pkt r/r), a najniższe spółki z makrosektora handel i usługi (0,96 pkt za rok 2019, +0,6 pkt r/r). Zaledwie 55 spółek osiągnęło więcej niż 2 pkt, 17 powyżej 5 pkt, a jedynie 6 spółek uzyskało powyżej 7 pkt.

"Wzrost wyników jest zasługą niewielkiej grupy liderów. Zaledwie mniej więcej co czwarta duża spółka giełdowa porządnie zabrała się za raportowanie emisji gazów cieplarnianych lub identyfikowanie ryzyk i szans związanych ze zmianami klimatu" - skomentował prezes Fundacji Standardów Raportowania i inicjator badania Piotr Biernacki, cytowany w komunikacie.

"Nadal niewiele spółek ma polityki lub strategie przeciwdziałania zmianom klimatu, a bardzo nieliczne określiły konkretne, mierzalne cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Widać jednak wąskie grono liderów, spółek, których zarządy na poważnie podchodzą do wyzwania, jakim jest kryzys klimatyczny. Wierzę jednak, że to grono będzie szybko rosnąć" - dodał Biernacki.

Prezes SEG Mirosław Kachniewski wskazał, że cieszy wzrost ocen w najnowszej wersji badania, jednak średni wynik poniżej 20% wartości maksymalnej napawa niepokojem wobec nadchodzących regulacji, które w olbrzymim stopniu wiązać będą inwestowanie z poziomem raportowania czynników ESG.

"Szczególnie, że SEG od 2012 roku badał poziom raportowania wpływu klimatycznego w ramach projektu 'Analiza ESG spółek w Polsce' i, niestety, na przestrzeni tych 8 lat nie nastąpiła duża poprawa ujawnień dotyczących obszaru E, natomiast otoczenie legislacyjne zmieniło się diametralnie. Mam nadzieję, że wyłonione w badaniu grono liderów będzie inspiracją dla pozostałych spółek i wpłynie na podjęcie bardzo pilnych działań mających na celu przygotowanie rzetelnych danych ESG dla inwestorów. W przeciwnym wypadku duża część spółek notowanych na GPW będzie stopniowo tracić dostęp do finansowania" - powiedział Kachniewski.

Michał Stalmach, starszy konsultant ds. Zrównoważonego Rozwoju w Bureau Veritas Polska i inicjator badania, zwrócił uwagę, że 41 spółek nie poprawiło punktacji, która była zazwyczaj niska, a 24 spółki osiągnęły wynik niższy niż w poprzedniej edycji.

"Świadczy to o tym, że spółki nie rozwijają się w przekazywaniu informacji do swoich interesariuszy, czy wręcz, że dane niefinansowe pokazują w sposób przypadkowy. Oceniam, że świadomość klimatyczna spółek będzie rosła powoli, a nagły, skokowy jej wzrost zaobserwujemy, gdy raportowanie kwestii klimatycznych stanie się obowiązkiem" - stwierdził Stalmach.

Badaniu podlegały raporty roczne wszystkich spółek giełdowych podlegających obowiązkowi ujawniania informacji niefinansowych za rok 2019. Zawartość raportów została przeanalizowana względem 10 kryteriów. Trzy z nich dotyczyły polityk lub strategii spółek w odniesieniu do zarządzania kwestiami kryzysu klimatycznego oraz identyfikacji ryzyk i szans związanych ze zmianą klimatu, a siedem odnosiło się do raportowania emisji gazów cieplarnianych.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)