Notowania

energetyka
30.01.2019 09:19

PSE: Zapotrzebowanie na moc było rekordowe 25 I i wyniosło 26 504 MW

Polskie Sieci Energetyczne (PSE) 25 stycznia 2019 r., w okresie rannego szczytu obciążenia (godz.13:15), odnotowały rekordowe, najwyższe w historii zapotrzebowanie KSE na moc - 26 504 MW, podała spółka. Poprzednie najwyższe zapotrzebowanie na moc odnotowano 28 lutego 2018 roku i wynosiło ono 26 448 MW.

Podziel się
Dodaj komentarz

W okresie szczytu rannego saldo wymiany z zagranicą wynosiło 2 184 MW w kierunku importu do Polski. Zasadnicza część zapotrzebowania została pokryta mocą krajowych elektrowni cieplnych - węglowych i gazowych, oraz w niewielkim stopniu wodnych (265 MW) i wiatrowych (273 MW), podano.

"Biorąc pod uwagę napiętą sytuację bilansową w dniu 25 stycznia 2019 r., przewidywaną na podstawie informacji o zdolnościach wytwórczych dostępnych w godzinach rannych doby poprzedzającej, PSE podjęły działanie zaradcze w postaci udostępnienia dla określonych godzin doby 25 stycznia 2019 r. zdolności importowych na profilu synchronicznym w wysokości 1000 MW. Udostępnienie zdolności przesyłowych w takiej wysokości wiązało się z ryzykiem dokonywania redispatchingu w trakcie realizacji dostaw energii, z uwagi na możliwość przekroczenia dopuszczalnych przepływów mocy na liniach granicznych" - czytamy w komunikacie.

Działanie takie mogło być zastosowane dzięki zawartemu niedawno porozumieniu pomiędzy PSE i 50 Hertz, które rozszerza zakres awaryjnej pomocy międzyoperatorskiej o redispatching niezbędny dla odciążenia linii granicznych w celu realizacji wymaganych dostaw energii elektrycznej, wskazano również.

"W momencie szczytowego zapotrzebowania PSE dysponowały nadwyżką mocy w wysokości 5 393 MW. Tak dobry bilans mocy, w porównaniu do prognozy z godzin porannych doby poprzedzającej, został uzyskany w wyniku:

- wykorzystania przez uczestników rynku zdolności importowych oferowanych na wszystkich połączeniach międzysystemowych,

- wyjątkowo korzystnych rozpływów mocy w połączonych systemach europejskich, gdzie wystąpiły niewielkie przepływy nieplanowe na granicy polsko-niemieckiej i braku potrzeby odciążania profilu synchronicznego z wykorzystaniem redispatchingu,

- pracy testowej nowego bloku w el. Opole (416 MW w godzinie szczytowego zapotrzebowania),

- uruchomienia trzech dużych jednostek wytwórczych, będących w postoju awaryjnym (1 143) MW w godzinie szczytowego zapotrzebowania" - podsumowano.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Są właścicielem ponad 14 000 km linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz