Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
04.02.2020 14:27

PZU ma list intencyjny z Grupą Skanska dot. najmu siedziby centrali 

Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU) dokonał wyboru oferty w postępowaniu na najem siedziby centrali PZU i podpisał list intencyjny z Bitra Enterprise 1 sp. z o.o., spółką z Grupy Skanska, podał PZU. Kilka tysięcy pracowników PZU przeniesie się do tymczasowej lokalizacji centrali w II kw. 2022 r. Całkowita, szacunkowa wartość potencjalnej umowy najmu budynku, w okresie 10 lat jej trwania, wynosi ok. 805 mln zł brutto.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Zaakceptowany został scenariusz postępowania przy wyborze siedziby Centrali PZU, polegający na zawarciu umowy najmu powierzchni biurowej, magazynowej oraz miejsc parkingowych z Bitra Enterprise 1 sp. z o.o., z siedzibą przy Al. Solidarności 173, 00-877 Warszawa (wynajmujący) oraz zatwierdzony został wybór budynku 'Y' w budowie, zlokalizowanego w kompleksie Generation Park, usytuowanego przy Rondzie Daszyńskiego 4 w Warszawie, jako lokalizacja siedziby Centrali PZU" - czytamy w komunikacie.

Jednocześnie 4 lutego br. pomiędzy PZU SA i PZU Życie SA a wynajmującym został podpisany list intencyjny, którego przedmiotem jest określenie wstępnych warunków umowy najmu powierzchni biurowej, handlowo-usługowej, magazynowej oraz miejsc parkingowych, podano także.

PZU podał, że list intencyjny zawiera deklarację procedowania i podpisania umowy najmu do 29 maja 2020 r., pod warunkiem osiągnięcia porozumienia między stronami co do wszystkich pozostałych warunków najmu oraz uzgodnienia treści umowy najmu.

"Całkowita, szacunkowa wartość potencjalnej umowy najmu budynku, w okresie 10 lat jej trwania, wynosi ok. 805 000 000 zł brutto, a koszty dodatkowe związane z relokacją ok. 86 000 000 zł brutto" - czytamy dalej.

Dotychczasowa centrala PZU mieści się w ponad 20-letnim PZU Tower w śródmieściu Warszawy przy al. Jana Pawła II 24. Budynek początkowo miał spełniać funkcje hotelowe, a następnie został przeprojektowany na cele biurowe. PZU wskazało, że w projekcie wykorzystano technologie, które obecnie są już nieefektywne i nie spełniają współczesnych standardów dla powierzchni biurowych z zakresu organizacji i ergonomii pracy oraz ochrony środowiska. Decyzja o przeniesieniu centrali PZU do tymczasowej siedziby jest spójna z przyjętą przez Grupę strategią "Zielone PZU", wskazano także.

Okres obowiązywania umowy, podpisanej dziś ze Skanską wyniesie 10 lat. W tym czasie Grupa PZU przeanalizuje możliwości i podejmie decyzję o przyszłości dotychczasowej siedziby.

"Działka, na której stoi PZU Tower, nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, dlatego Grupa PZU w najbliższym czasie wystąpi o decyzję dotyczącą warunków zabudowy. Dopiero wówczas zostanie podjęta decyzja o przyszłości PZU Tower" - podano w komunikacie.

Jak podkreślił prezes PZU Paweł Surówka, tymczasowa zmiana siedziby centrali PZU to dla wszystkich pracowników nowe otwarcie.

"Chcemy przedefiniować myślenie o miejscu pracy zespołu, ponieważ nasze hasło #nowePZU to również nowe myślenie o środowisku zawodowym. Przenosiny będą kolejnym krokiem na drodze do burzenia silosów i budowania przestrzeni przyjaznej dla pracowników oraz ułatwiającej im funkcjonowanie wewnątrz organizacji. Przenosimy się w nowe miejsce, ale docelowo chcemy wrócić na Jana Pawła II 24" - podkreślił Surówka, cytowany w komunikacie.

Tymczasowa centrala PZU będzie się mieścić w budynku Y w Generation Park - kompleksie biurowców położonych przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Obecnie trwa tam budowa, a deweloper przewiduje jej zakończenie w I kw. 2021 roku. Kolejnych kilkanaście miesięcy zajmie wykończenie powierzchni biurowej i przeprowadzka pracowników PZU. Docelowo cały proces przeniesienia części pracowników Grupy PZU zakończy się w II kw. 2022 roku, wskazano także.

Deweloperem kompleksu Generation Park jest szwedzka firma Skanska, która realizuje inwestycje biurowe zgodnie z ideą zrównoważonego budownictwa.

Zarząd PZU SA zwraca jednocześnie uwagę, iż wybór budynku i podpisanie listu intencyjnego nie oznacza, iż transakcja zostanie zrealizowana. Ponadto, organy PZU SA nie podjęły jeszcze na tym etapie wiążących decyzji w zakresie zawarcia umowy najmu, podsumowano.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

Tagi: finanse, bankowość, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2020

JerzyCzyli 67 mln rocznie, stąd wiadomo dlaczego tak drogie są opłaty w PZU. Inna. Sprawa, że z firmy Skanska została tylko nazwa.

Rozwiń komentarze (1)