Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZU nie widzi atrakcyjnego podmiotu do przejęcia w krajach CEE

0
Podziel się:

Grupa PZU nie rezygnuje z poszukiwania spółki do przejęcia na rynku Europy Środkowo -Wschodniej, jednak w ostatnim czasie nie znalazła żadnego podmiotu, który byłby atrakcyjny pod względem rentowności i pasowałby do strategii grupy, poinformowali przedstawiciele PZU.

PZU nie widzi atrakcyjnego podmiotu do przejęcia w krajach CEE

"W naszej strategii mówiliśmy o tym, że będziemy starali się - przy czym nie za wszelką cenę - rosnąć w sposób nieorganiczny, czyli poprzez ewentualne fuzje i przejęcia, ale głównie w Europie Środkowo-Wschodniej dlatego, że uważamy, że jesteśmy w stanie zrozumieć mentalność klientów, jesteśmy w stanie zrozumieć mentalność partnerów. Dobry serwis jest o tyle, o ile jesteśmy w stanie stworzyć całą sieć relacji, zarówno po stronie dystrybucyjnej, jak i po stronie likwidacji szkód i świadczeń. Podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób, zdając sobie sprawę z tego, jak trudnym rynkiem są ubezpieczenia i jak łatwo jest tutaj o błąd" - powiedział Kulik podczas konferencji.

"Dzisiaj jesteśmy po serii obniżek stóp procentowych, która spowodowała, że wielu życiowych ubezpieczycieli nie będzie w stanie udźwignąć impaktu tego, co miało miejsce i biorąc pod uwagę strukturę ich portfeli, szczególnie jeżeli chodzi o gwarancje zwrotu dla klienta" - dodał.

Jak zaznaczył Kulik, spółki Grupy PZU w krajach bałtyckich i na Ukrainie rozwijają się bardzo dobrze, rosną i są dostarczycielem coraz większego wyniku do "skonsolidowanego tortu".

"Jesteśmy cały czas zainteresowani aktywni na rynku środkowo-europejskim. Szukamy okazji do tego, żeby znaleźć podmioty, które są dla nas atrakcyjne pod względem rentowności i budowy pozycji, którą - jak zwykle w naszym przypadku - jest nr 1 na danym rynku" - powiedział członek zarządu PZU i PZU Życie Marcin Eckert.

Jak podkreślił, tych podmiotów wiele nie ma.

"Nasze służby, które zajmują się pozyskiwaniem nowych szans rozwoju w interesujących nas kierunkach, w ostatnim czasie nie znalazły żadnego takiego podmiotu, który chcielibyśmy przejąć, który pasowałyby do naszej strategii, ale nie zarzucamy tej strategii, będziemy nadal szukali możliwości rozwoju za granicą" - powiedział Eckert.

Dodał, że w zakresie możliwości nieorganicznego wzrostu w Polsce, Grupa PZU jest na tyle duża, że kwestie koncentracji mają tutaj niezwykle istotne znaczenie.

"Zgody UOKiK czy Komisji Europejskiej są mało prawdopodobne, żeby mówić o akwizycjach na polskim rynku" - powiedział Eckert.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów przekroczyła w 2019 roku 343 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)