Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PZU Życie ma zgody na nabycie koronaobligacji PFR w kwocie do 2 mld zł

2
Podziel się

Zarząd i rada nadzorcza PZU Życie wyraziły zgodę na nabycie przez spółkę obligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i gwarantowanych przez Skarb Państwa w kwocie do 2 mld zł, podał Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU), ujawniając opóźnioną informację poufną.

PZU Życie ma zgody na nabycie koronaobligacji PFR w kwocie do 2 mld zł
bErxGrpN

"Zgodnie z przedmiotową uchwałą, zarząd PZU Życie SA, pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii rady nadzorczej PZU Życie SA, wyraził [27 maja br.] zgodę na nabycie przez PZU Życie SA obligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. i gwarantowanych przez Skarb Państwa Rzeczpospolitej Polskiej w kwocie do 2 000 000 000 zł z rentownością nie niższą niż 2% w stosunku rocznym, w terminie do 28 czerwca 2020 r." - czytamy w komunikacie.

PZU wyjaśnia, że niezwłoczne ujawnienie informacji mogłoby naruszyć prawnie uzasadnione interesy PZU SA poprzez możliwość zagrożenia właściwej ocenie informacji przez opinię publiczną w związku z tym, że decyzja o realizacji transakcji wymaga uzyskania pozytywnej opinii innego organu, tj. rady nadzorczej PZU Życie SA. Natychmiastowe podanie informacji do publicznej wiadomości po podjęciu uchwały jedynie przez zarząd PZU Życie SA mogłoby zagrozić właściwej ocenie informacji przez opinię publiczną poprzez wywarcie mylnego wrażenia, jakoby decyzja o realizacji transakcji została już podjęta. Tymczasem zgodnie z treścią uchwały zarządu PZU Życie, zarząd PZU Życie wyraża zgodę na nabycie obligacji emitowanych przez PFR pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii rady nadzorczej PZU Życie.

"Jednocześnie, zarząd PZU SA informuje, że rada nadzorcza PZU Życie SA w dniu 28 maja 2020 r. podjęła uchwałę nr URN/43/2020, zgodnie z którą pozytywnie zaopiniowała wniosek zarządu PZU Życie SA o nabycie obligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. i gwarantowanych przez Skarb Państwa Rzeczpospolitej Polskiej w kwocie do 2 000 000 000 zł z rentownością nie niższą niż 2% w stosunku rocznym, w terminie do 28 czerwca 2020 r." - czytamy dalej.

bErxGrpP

O faktycznym nabyciu ww. obligacji przez PZU Życie SA, PZU SA poinformuje osobno, zapowiedziano także.

PFR w ramach tarczy finansowej PFR wyemitował w kwietniu i maju 2020 roku 3 serie obligacji o łącznej wartości nominalnej 50 mld zł. Papiery te zadebiutowały dziś na rynku Catalyst.

Finansowanie tarczy finansowej, której wartość opiewa na ok. 100 mld zł, będzie pochodziło z emisji obligacji z gwarancjami Skarbu Państwa przez PFR, natomiast Narodowy Bank Polski (NBP) będzie mógł skupować te papiery od banków komercyjnych.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów przekroczyła w 2019 roku 343 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

bErxGrqq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Szok
rok temu
Nawet PZU chce od państwa 2% za obligacje. Tymczasem chcą zwykłym obywatelom wcisnąć obligacje za0,5% nazywając je preferencyjnymi
MOMENT!
rok temu
PZU niech zacznie zwracać 2/12 za ubezpieczenia OC/AC/NW, pobrane bandycko za pojazdy, które miały zakaz poruszania się w okresie zagrożenia epidemicznego!