Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
24.06.2020 16:07

Rafako: Próbny rozruch bloku 910 MW w Jaworznie rozpocznie się w czwartek

Próbny rozruch bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III rozpocznie się w czwartek, 25 czerwca, na 17 dni przed terminem wynikającym z przyjętego harmonogramu, poinformował ISBnews wiceprezes spółki E003B7 z Grupy Rafako, odpowiedzialnej za budowę bloku, Łukasz Hołubowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)

"Wczoraj i dziś mamy etap pełnej mobilizacji i przygotowania, a w czwartek będziemy w pełnym rozruchu. Co warte podkreślenia, wyprzedzamy harmonogram o 17 dni" - powiedział Hołubowski w rozmowie z ISBnews.

"Obecnie doprowadziliśmy blok do stanu sprzed awarii, do której doszło w lutym podczas próbnego rozruchu kotła i zoptymalizowaliśmy palniki według wytycznych Taurona" - dodał.

Jak wyjaśnił, próbny rozruch to złożony proces, które obejmuje kolejne uruchamianie wszystkich elementów bloku, ich dostosowanie i przygotowanie do odbioru, który przewidziany jest na 15 listopada tego roku.

"Każdy dzień wiąże się z oszczędnościami dla Rafako i Taurona, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby blok był gotowy do odbioru jak najszybciej. Nie przesądzamy, czy uda się to przed terminem, ale na pewno już teraz 'kupiliśmy' sobie czas, który pozwala na realizację uzgodnionego harmonogramu" - wskazał.

Dodał, że dla prawidłowego funkcjonowania bloku nadkrytycznego kluczowa jest odpowiednia, wysoka jakość węgla, który dostarcza Tauron.

Hołubowski podkreślił także, że spółka jest gotowa do próbnego rozruchu pomimo epidemii COVID-19, dzięki wdrożeniu rygorystycznych procedur sanitarnych i mobilizacji swoich pracowników i podwykonawców.

"W ostatnich miesiącach zmieniliśmy jakościowo sposób zarządzania kontraktem. Wypracowaliśmy z Tauronem rozwiązania, które zapewniają płynność spółce realizującej inwestycję. A to pozwala na bieżące regulowanie płatności dla podwykonawców. Jednocześnie dziękujemy im za konstruktywną współpracę" - podkreślił wiceprezes.

Przypomniał, że do grona podwykonawców należą zarówno małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, jak również duże międzynarodowe koncerny.

Blok w Jaworznie po oddaniu do użytkowania będzie drugim największym blokiem energetycznym w Polsce i ważnym elementem przyszłego rynku mocy w Polsce.

Rafako jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1,27 mld zł w 2018 r.

Tomasz Chaberko

Tagi: energetyka, budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2020

piopiterHahaha co za bzdura pracuje przy tym projekcie od początku i nie ma najmniejszej szansy aby cokolwiek jutro czy w tym tygodniu uruchomić kocioł jest … Czytaj całość

24-06-2020

ZdziwionyPrzed wyborami nie tylko na niby podłączą kocioł ale pomalują trawę. W rzeczywistości to nie takie proste, musi być wszystko w porządku. Inaczejstraty … Czytaj całość

24-06-2020

PawełRozumiem, nie każdy może ogarniać, ale... bloku ENERGETYCZNEGO to znaczy zespołu urządzeń, kocioł generator itd... a nie budynek mieszkalny. Proszę … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)