Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rafako: Próbny rozruch bloku 910 MW w Jaworznie rozpocznie się w czwartek

3
Podziel się:

Próbny rozruch bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III rozpocznie się w czwartek, 25 czerwca, na 17 dni przed terminem wynikającym z przyjętego harmonogramu, poinformował ISBnews wiceprezes spółki E003B7 z Grupy Rafako, odpowiedzialnej za budowę bloku, Łukasz Hołubowski.

Rafako: Próbny rozruch bloku 910 MW w Jaworznie rozpocznie się w czwartek
(Wikimedia Commons)
bEsihtat

"Wczoraj i dziś mamy etap pełnej mobilizacji i przygotowania, a w czwartek będziemy w pełnym rozruchu. Co warte podkreślenia, wyprzedzamy harmonogram o 17 dni" - powiedział Hołubowski w rozmowie z ISBnews.

"Obecnie doprowadziliśmy blok do stanu sprzed awarii, do której doszło w lutym podczas próbnego rozruchu kotła i zoptymalizowaliśmy palniki według wytycznych Taurona" - dodał.

Jak wyjaśnił, próbny rozruch to złożony proces, które obejmuje kolejne uruchamianie wszystkich elementów bloku, ich dostosowanie i przygotowanie do odbioru, który przewidziany jest na 15 listopada tego roku.

bEsihtav

"Każdy dzień wiąże się z oszczędnościami dla Rafako i Taurona, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby blok był gotowy do odbioru jak najszybciej. Nie przesądzamy, czy uda się to przed terminem, ale na pewno już teraz 'kupiliśmy' sobie czas, który pozwala na realizację uzgodnionego harmonogramu" - wskazał.

Dodał, że dla prawidłowego funkcjonowania bloku nadkrytycznego kluczowa jest odpowiednia, wysoka jakość węgla, który dostarcza Tauron.

Hołubowski podkreślił także, że spółka jest gotowa do próbnego rozruchu pomimo epidemii COVID-19, dzięki wdrożeniu rygorystycznych procedur sanitarnych i mobilizacji swoich pracowników i podwykonawców.

"W ostatnich miesiącach zmieniliśmy jakościowo sposób zarządzania kontraktem. Wypracowaliśmy z Tauronem rozwiązania, które zapewniają płynność spółce realizującej inwestycję. A to pozwala na bieżące regulowanie płatności dla podwykonawców. Jednocześnie dziękujemy im za konstruktywną współpracę" - podkreślił wiceprezes.

bEsihtaB

Przypomniał, że do grona podwykonawców należą zarówno małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, jak również duże międzynarodowe koncerny.

Blok w Jaworznie po oddaniu do użytkowania będzie drugim największym blokiem energetycznym w Polsce i ważnym elementem przyszłego rynku mocy w Polsce.

Rafako jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1,27 mld zł w 2018 r.

Tomasz Chaberko

bEsihtaW
energetyka
budownictwo
nieruchomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Zdziwiony
rok temu
Przed wyborami nie tylko na niby podłączą kocioł ale pomalują trawę. W rzeczywistości to nie takie proste, musi być wszystko w porządku. Inaczejstraty byłyby milionowe, trzeba by sprowadzić na początek dobry wegiel bo inaczej diabli wszystko wezmą
piopiter
rok temu
Hahaha co za bzdura pracuje przy tym projekcie od początku i nie ma najmniejszej szansy aby cokolwiek jutro czy w tym tygodniu uruchomić kocioł jest pootwierany dzisiaj był odbior odrzuzlacza a na młynach właśnie dzisiaj ruszyl remont dwa czesc maszynowni jest w modernizacji pootwierane zbiorniki itp.wiec artykuł jest bzdura.
Paweł
rok temu
Rozumiem, nie każdy może ogarniać, ale... bloku ENERGETYCZNEGO to znaczy zespołu urządzeń, kocioł generator itd... a nie budynek mieszkalny. Proszę zmienić zdjęcie w artykule.
bEsihtaX