Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

RPP: Dynamika PKB w IV kw. może być niższa niż w III kw.

0
Podziel się

Roczna dynamika PKB w IV kw. 2020 roku była nadal ujemna i prawdopodobnie niższa niż w poprzednim kwartale, stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podczas styczniowego posiedzenia.

RPP: Dynamika PKB w IV kw. może być niższa niż w III kw.
bDBcPvIR

"W Polsce wzrost liczby zakażeń COVID-19 oraz zaostrzenie restrykcji epidemicznych w IV kw. oddziaływały negatywnie na aktywność gospodarczą, w szczególności w części sektora usług. W październiku i listopadzie nastąpił spadek sprzedaży detalicznej. Utrzymujący się wzrost produkcji przemysłowej sugeruje, że sytuacja w tym sektorze jest relatywnie korzystna. Aktualne prognozy wskazują, że roczna dynamika PKB w IV kwartale była nadal ujemna i prawdopodobnie niższa niż w poprzednim kwartale" - czytamy w komunikacie banku centralnego opublikowanym po posiedzeniu RPP.

Zdaniem Rady, można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej, przy czym skala ożywienia będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji.

"Dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą pozostaje głównym źródłem niepewności dotyczącej kształtowania się krajowej koniunktury" - czytamy dalej.

bDBcPvIT

Podkreślono, że wzrost aktywności gospodarczej w 2021 roku może być ograniczany przez podwyższoną niepewność oraz słabsze niż przed pandemią nastroje podmiotów gospodarczych, które będą skutkować istotnym obniżeniem dynamiki inwestycji.

"Pozytywnie na koniunkturę będą oddziaływać działania ze strony polityki gospodarczej, w tym poluzowanie polityki pieniężnej NBP" - czytamy w komunikacie.

Rada podtrzymała stwierdzenie, że tempo ożywienia gospodarczego może być także ograniczane przez brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP.

W III kw. 2020 r. PKB (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) spadł o 1,5% r/r wobec 8,4% spadku r/r w poprzednim kwartale.

bDBcPvIZ
bDBcPvJu
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)