Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPP: Pozostaje ryzyko spadku inflacji poniżej celu w horyzoncie polityki pien.

5
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1%, podał bank centralny. Rada w komunikacie wskazała, że utrzymuje się ryzyko spadku inflacji poniżej celu inflacyjnego w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Biorąc to pod uwagę, Rada zdecydowała o ponownym obniżeniu stóp procentowych.

RPP: Pozostaje ryzyko spadku inflacji poniżej celu w horyzoncie polityki pien.
bEsrWhQl

"Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm. W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii. Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz - poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców - oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - czytamy w komunikacie.

W ocenie RPP, skala oczekiwanego ożywienia aktywności gospodarczej w obliczu pandemii może być natomiast ograniczana przez niepewność dotyczącą jej skutków, niższe dochody oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje podmiotów gospodarczych.

W komunikacie zaznaczono, że bank centralny będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, a także oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

bEsrWhQn

"Niższa aktywność gospodarcza na świecie, w tym w Polsce, wraz z niższymi cenami surowców na rynkach międzynarodowych będą oddziaływały w kierunku dalszego obniżenia inflacji" - podano także.

RPP obniżyła dziś stopy procentowe o 40 pb do 0,10% z 0,50% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Analitycy oczekiwali utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach.

Stopa lombardowa wynosić będzie od 29 maja 0,50% (wobec 1% dotychczas), stopa depozytowa - 0,0% (bez zmian), a stopa redyskonta weksli - 0,11% (wobec odpowiednio 0,55%), stopa dyskontowa weksli - 0,12% (wobec odpowiednio 0,60%) w skali rocznej.

bEsrWhQt

8 kwietnia br. RPP obniżyła po raz drugi poziom stóp procentowych w 2020 roku. Podjęte przez bank centralny działania mają na celu poluzowanie warunków finansowych w gospodarce i ograniczenie negatywnych konsekwencji gospodarczych pandemii, wspierając tym samym utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej.

bEsrWhQO
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
Karol
rok temu
Prezydent ma zagwarantowane kilkanaście tysięcy emerytury.
Rumek
rok temu
Ta obniżka stóp procentowych to nic innego jak zmuszenie ludzi do pozbycia się oszczędności.
Emerytka
rok temu
Po wyborach, jeśli Duda wygra - to wszystko się zmieni. Wtedy dopiero ceny ruszą w górę i kredyty także. Teraz na pokaz, aby ciemny ludu poparł ich człowieka.
bEsrWhQP
doś
rok temu
znawcy ekonomi - fachowcy z mchu i paproci inflacja określana na potrzeby PISowców by doić Polaków wybory DUDA na bezrobocie niech zobaczy jak się żyje z resztek emerytalnych
Alek
rok temu
RPP jak zwykle się myli lub fałszuje przekaz. Każdy widzi jaka jest realna inflacja i będzie tylko rosnąć przy ogromnym dodruku pustego pieniądza. Będzie gorąco.