Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd chce, by dodatkowy zasiłek opiekuńczy był wypłacany do 24 grudnia

0
Podziel się

Możliwość wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostanie wydłużona o 25 kolejnych dni - do 24 grudnia, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowane jest przyjęcie regulującego to rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19. 

Rząd chce, by dodatkowy zasiłek opiekuńczy był wypłacany do 24 grudnia
bDzeeLfp

Zgodnie z obecnymi regulacjami zasiłek ten ma być wypłacany do 29 listopada.

"Proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na okres 25 dni, od 30 listopada do 24 grudnia br." - czytamy w uzasadnieniu potrzeby regulacji. Ma to związek z przedłużeniem nauki zdalnej dla uczniów najmłodszych klas.

Zgodnie z przepisami ustawy, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek, podano także.

bDzeeLfr

Rozporządzenie wydawane jest na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Zasiłek przysługuje:

- rodzicom dzieci do lat 8,

- ubezpieczonym rodzicom dzieci:

bDzeeLfx
  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności;
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego;

- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.

bDzeeLfy

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

bDzeeLfS
forex
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(0)