Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: Najlepszy scenariusz dla Polski to uporządkowany Brexit, z umową wyjścia

0
Podziel się:

Rząd uważa, że uporządkowany Brexit - oparty o umowę wyjścia - to najlepszy scenariusz dla naszego kraju. Rada Ministrów zapoznała się z informacją w sprawie stanu negocjacji umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, przedłożoną przez sekretarza stanu do spraw europejskich, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Rząd: Najlepszy scenariusz dla Polski to uporządkowany Brexit, z umową wyjścia

"Rząd uważa, że uporządkowany Brexit - oparty o umowę wyjścia - to najlepszy scenariusz dla naszego kraju. Dlatego Polska będzie starała się podchodzić do dalszego procesu negocjacyjnego konstruktywnie. Zawarcie porozumienia zapewniłoby najwyższy poziom bezpieczeństwa i przewidywalności naszym obywatelom oraz przedsiębiorstwom w Wielkiej Brytanii. Stanowisko brytyjskie będzie analizowane przez polski rząd w porozumieniu z partnerami w UE-27" - czytamy w komunikacie.

Wobec rosnącego ryzyka opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez umowy, polski rząd zintensyfikował prace organizacyjne i legislacyjne. Od kwietnia 2018 r. prowadzone są przygotowania zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym, aby zminimalizować skutki negatywnego scenariusza, podkreśliło CIR.

"Priorytetem rządu będzie zapewnienie obywatelom i firmom maksimum przewidywalności oraz bezpieczeństwa. Warszawa i Londyn przygotowują się legislacyjnie, aby zabezpieczyć prawa polskich i brytyjskich obywateli także w przypadku bezumownego Brexitu. Trwa wzmacnianie kadrowe służb celnych i weterynaryjnych, aby ograniczyć problemy w handlu. Polska jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską, aby wspólnie szukać rozwiązań europejskich dla transportu, czy koordynacji świadczeń socjalnych. Polska administracja prowadzi aktywny dialog z przedsiębiorcami (odbywają się cykliczne spotkania). Celem tych działań jest wsparcie przedsiębiorców w określeniu potencjalnych utrudnień związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, a w efekcie pomoc w dostosowaniu modelu działalności biznesowej do nowych okoliczności" - czytamy dalej.

W ub. tygodniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński informował, że Polska przygotowuje się na wypadek tzw. twardego Brexitu, nie wyklucza żadnego scenariusza, jeśli chodzi o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, niemniej pracuje nad tym, aby nie doszło do bezumownego rozstania.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)