Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd planuje na II kw. nowelę dot. restrukturyzacji firm przez przebranżowienie

0
Podziel się:

Rząd planuje nowelizację ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców i umożliwienie wykorzystanie otrzymanego dotychczas wsparcia m.in. na przebranżowienie, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Rząd planuje na II kw. nowelę dot. restrukturyzacji firm przez przebranżowienie

Przyjęcie projektu przez Radę Ministrów planowane jest na II kw.

"W związku ze znacznym wzrostem zachorowań na COVID-19, którego skutkiem była konieczność wprowadzenia ograniczeń m.in. w zakresie wykonywania działalności gospodarczej, znacznemu pogorszeniu uległa sytuacja finansowa przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w sektorach objętych ograniczeniami. Z uwagi na powyższe Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, na przestrzeni 4 miesięcy obowiązywania ustawy z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców [...] dokonywało bieżącej oceny funkcjonowania wprowadzonych ustawą rozwiązań. W oparciu o dotychczasową praktykę wdrażania instrumentów wsparcia, został przygotowany projekt zmiany ww. ustawy" - czytamy w wykazie.

Projekt ustawy zawiera propozycje przepisów usprawniających mechanizm udzielania pomocy przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

W projekcie nowelizacji proponowane będzie wyłączenie środków pochodzących z udzielonej przedsiębiorcy pomocy spod egzekucji administracyjnej i sądowej, z wyjątkiem egzekucji należności pieniężnej powstałej w związku z naruszeniem zasad udzielenia tej pomocy. Tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne będzie mogło zostać wykorzystane w celu przebranżowienia - zmiany przedmiotu działalności przedsiębiorcy lub zmiany profilu produkcyjnego. Środki otrzymane przez przedsiębiorców na ratowanie firmy będą mogły zostać przekazane również na usługi doradcze, co - jak zaznaczono w uzasadnieniu - ma pozwolić precyzyjnie określić kierunek potrzebnych działań i przyspieszyć proces zmian w przedsiębiorstwie.

Wśród głównych rozwiązań proponowanych w projekcie ustawy należy wymienić:

- rezygnację z konieczności ustalania w decyzji w sprawie udzielenia pomocy, czy wniosek jest uwzględniany w całości, czy w części;

- wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią skrócenie okresu oczekiwania na umowne ustanowienie zabezpieczenia;

- rozszerzenie katalogu rozstrzygnięć, od których stronie postępowania będzie przysługiwało odwołanie;

- wprowadzenie możliwości składania wniosku o udzielenie pomocy poprzez formularz internetowy;

- doprecyzowanie w jakich sytuacjach przedsiębiorcy może zostać udzielona pomoc z uwagi na trudności wywołane epidemią COVID-19.

Pozostałe zmiany mają charakter techniczny i porządkujący.

Co do zasady, zmiany te wynikają z konieczności wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych, jakie powstały na gruncie stosowania ustawy. Ich celem jest również zapewnienie koherencji pomiędzy założeniami zawartymi w Wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji, a przepisami prawa krajowego, podano także.

Zdaniem inicjatorów projektu w efekcie wprowadzonych zmian zostaną usprawnione mechanizmy udzielania pomocy przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej, zwiększy się dostępność i efektywność pomocy.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)