Notowania

finanse
07.05.2019 17:44

Rząd przyjął nowelę ustawy o PPK. znoszącą limit 30-krotności podstawy wpłat

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych, który przewiduje zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat oraz uproszczenie systemu PPK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Posiedzenie rządu. (Fot: Piotr Nowak)

Jak podaje Centru Informacyjne Rządu, jedną z najważniejszych zmian w ustawie jest rozszerzenie katalogu osób zatrudnionych o osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński albo zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Dzięki tej zmianie pracodawcy nie będą musieli zawierać umów o prowadzenie PPK w różnych terminach w związku z powrotem poszczególnych osób do z urlopów.

Zmiany wprowadzają też dodatkową możliwość informowania uczestników PPK przez zapewnienie im dostępu do systemu teleinformatycznego instytucji finansowej, a w przypadku, gdy będzie to niemożliwe przekazywanie takiej informacji na wniosek uczestnika PPK w postaci papierowej.

Polacy posiadają ponad 2 miliardy oszczędności

"W celu zapewnienia efektywności dokonywanych inwestycji wprowadzono dodatkowy warunek pobierania przez podmioty zarządzające PPK wynagrodzenia za osiągnięty wynik w postaci konieczności osiągnięcia stopy zwrotu przez fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny lub subfundusz - na poziomie nie niższym niż 75% najwyższych stóp zwrotu w ramach funduszy tej samej zdefiniowanej daty" - czytamy w komunikacie.

Nowelizacja ustawy całkowicie likwiduje też maksymalnej składki. Według dotychczasowych przepisów, roczna podstawa składek nie może być wyższa niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok. W tym roku jest to 142 950 zł - powyżej tek kwoty najlepiej opłacani pracownicy nie płacą składek.

Limit 30-krotności był wprowadzony jako rodzaj bezpiecznika, który miał chronić system emerytalny przed wypłacaniem ekstremalnie wysokich świadczeń w przyszłości.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PKK) mają pomóc w zebraniu kapitału na emeryturę. To program powszechnych oszczędności prowadzony przez rząd, Polski Fundusz Rozwoju, a także organizacje pracodawców i związki zawodowe.

Środki na PPK będą odkładane solidarnie przez pracownika i pracodawcę. Staną się po prostu kolejnym pakietem świadczeń pracowniczych. Wybór PPK będzie zależy od pracodawcy.

Warto pamiętać, że ustawa zabrania oferowania korzyści majątkowych za to, że firma zmieni instytucję finansową prowadzącą PPK. Obowiązkowa składka na PPK to 1,5 proc. pensji brutto. Będzie też można dodatkowa "odłożyć" pracownikowi kwotę do 2,5 proc. pensji. Wpłat do PPK będą mogły być kosztami uzyskania przychodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-05-2019

gorszazmianaCiekawe czy dostanę te ekstra wpłaty do ZUS czy kolejna ustawa zmieni że wszyszcy majż dostać minimum nie wazne ile wpłaciłeś.

07-05-2019

gorszazmianaCiekawe czy kiedykolwiek zobaczę na oczy te dodatkwe składki w postaci emerytury, czy zosanie rozdane na kiełbasę wyborczą a za jakis czas bedzie … Czytaj całość

08-05-2019

franka21Ja uważam że skoro zmieniają to widocznie tak będzie lepiej. Ja od początku jestem przychylna PPK. I uważam że na dodatkowe emerytury trzeba odkładać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)