Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt dot. Emerytury+, Sejm zajmie się nim na początku kwietnia

10
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej "13-stki dla emerytów", który będzie procedowany przez Sejm na najbliższym posiedzeniu Sejmu, poinformowali przedstawiciele rządu. 

Rząd przyjął projekt dot. Emerytury+, Sejm zajmie się nim na początku kwietnia

"Z ogromną radością mogę oznajmić, że rada ministrów przyjęła projekt ustawy Emerytura+. Chcemy przekazać te dodatkowe środki. Ten rok jest pierwszym od 30 lat, który przekłada się z korzyścią dla emerytów. Pierwsza, to waloryzacja o 70 zł miesięcznie, czyli 840 zł rocznie. Drugi aspekt to Emerytura plus, i trzeci to obniżony PIT, choć różny dla osób i wielkości emerytury. Potrójne nasze działanie jest bardzo ważne, że potrafimy stopniowo poprawić los emerytów" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Dodał, że rząd będzie zwiększać wsparci dla emerytów również w kolejnych lata.

"Chcemy zrealizować w najbliższych tygodniach, najbliższych miesiącach, sukcesywnie będziemy przedstawiać projekty, przekazywali do konsultacji. Kluczową 'piątki' jest Emerytura+" - dodał premier.

"Na najbliższym posiedzenie Sejmu będzie ten projekt procedowany. Wsparcie to 1 100 zł brutto to 880 zł netto i skorzysta liczna grupa uprawnionych emerytów i rencistów nie zależnie od wielkości świadczeń jaką otrzymują. Uprawnieni to niemal 10 mln osób, a dokładnie 9,8 mln osób, a koszty sfinansowania tych dodatkowych świadczeń to 10,8 mld zł. Z tego świadczenie będą mogły skorzystać osoby będące w systemie, a także rolnicy, czy mundurowi" - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas konferencji.

Posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 3-4 kwietnia br.

"Jeżeli chodzi o terminy wypłat, to będą tożsame z tym, co otrzymują co miesiąc, ze względu na to, że 1 maja jest dniem wolnym to w ostatnich dniach kwietnia niektórzy mogą otrzymać świadczenie, a część na początku czerwca" - dodała.

Podkreśliła, że nie trzeba również składać żadnego wniosku o wypłatę świadczenia.

Od marca br. minimalna emerytura wynosi 1 100 zł. Jak wskazywało wcześniej MRPiPS, ubiegłoroczna waloryzacja świadczeń była najwyższa od 5 lat - emerytury wzrosły o 2,98%. W 2017 r. najniższa emerytura wzrosła z kolei z 882,56 do 1 tys. zł. (tj. o ponad 13%). W sumie najniższe świadczenia dla emerytów i rencistów w latach 2016-2019 wzrosły o ok. jedną czwartą.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
BOJACK
3 lata temu
Widać jak ostatnio na lepsze zmienia się świat wokół nas. Takie inwestycje rządu pokazują że tak dalej będzie... To cieszy !
elka
3 lata temu
Każdy z nas zna emeryta któremu przydadzą się te pieniądze, więc widać że nie są to wyrzucone pieniądze tylko całkiem rozsądnie wydane
borys
3 lata temu
To będzie duży wydatek z kasy państwowej ale jak najbardziej słuszny i konieczny. Popieram takie wydatki szczególnie gdy widzę radość babci :)
madzia
3 lata temu
To jest bardzo dobry projekt. Dlaczego? Bo pomaga najsłabszym. Emeryci są w najtrudniejszej sytuacji, w większości przypadków przecież nie są w stanie dorobić. Dodatkowe pieniądze bardzo im się przydadzą.
linndu
3 lata temu
Za ten projekt rząd Morawieckiego ma mój dozgonny szacunek. Serce pęka jak się patrzy na emerytów.