Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE

6
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE), podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Rząd przyjął projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE

"Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach oparty był na filarach:

- Indywidualne konta emerytalne (IKE) - nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe;

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);

- Pracownicze plany kapitałowe (PPK);

- Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE)" - czytamy w komunikacie.

Według CIR, taki system stworzy podstawy do oszczędzania na późne lata życia (efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych), a także przyczyni się do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji do wzrostu świadczeń emerytalnych. Biorąc pod uwagę względy demograficzne, przyszła emerytura powinna pochodzić z różnych źródeł.

Najważniejsze rozwiązania:

- Opcją domyślną dla członków OFE będą indywidualne konta emerytalne - w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15% opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.

- Alternatywą dla tej opcji będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.

- Opłata jest "elementem sprawiedliwości", bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego - nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.

- Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.

- Powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) - zarządzające OFE - przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE.

- Oszczędności w OFE ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

"Przyjęto, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki. Głównym celem utworzenia FRD było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. FRD pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - czytamy także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
mysik
3 lata temu
w końcu ktoś chce coś nam oddać, nie ważne że po potrąceniu podatku, ważne że cokolwiek z tego będzie, jeśli ppk tak jak mówią przyniesie wymierne korzyści to może tak źle nam na emeryturze nie będzie za te kilkadziesiąt lat...
Mam dość
3 lata temu
Jak dla mnie to niezgodne z konstytucją. Szkoda, że Państwo może wszystko, a obywatel nic.
kolo
3 lata temu
złodzieje
ehhhhhh
3 lata temu
Kolejne kłamstwo żeby ratować programy socjalne. najpierw ukradło PO , teraz okrada PIS . Przeniesiesz kase do IKE , bo tam bez podatku można wybrać . Taka obietnica . Za 15 lat inny rząd zmieni zasady . 15 % za trasfer przepadnie . Szl.....g mnie trafia , mam dośc tego chrego kraju.
maciejka
3 lata temu
Dzień dobry. OFE przekształci się w IKE zarządzane przez tą samą instytucję, co w momencie kiedy osoba ma już IKE w innej instytucji. Przecież nie można mieć dwóch IKE.