Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rząd przyjął projekt zmian w naliczeniach emerytur dla rocznika 1953

4
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wprowadzający podwyżki i wyrównania dla emerytów urodzonych w 1953 roku, którzy stracili na wprowadzeniu w 2013 roku nowych zasad obliczania emerytury, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Rząd przyjął projekt zmian w naliczeniach emerytur dla rocznika 1953
(money.pl)
bEsqBrvV

"Część z nich otrzyma średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł, a część wyrównanie - średnio o ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł. Na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób" - czytamy w komunikacie.

Projekt nowelizacji realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r.

Na zmianie przepisów mają skorzystać osoby urodzone w 1953 r., którzy spełniają następujące warunki:

bEsqBrvX

- pobierają lub pobierali wcześniejsze emerytury;

- otrzymali prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 r.;

- kiedykolwiek wystąpili o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta została ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Liczba osób, które skorzystają na zmianie wynosi 62,6 tys.

bEsqBrwd

Szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 202 zł oraz wyrównanie (tj. różnicę między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) - średnio o 12 786 zł.

- pobierają wcześniejsze emerytury według starych zasad przyznanych przed 2013 r. i które do wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wystąpiły o emeryturą powszechną, a wystąpią o nią w lipcu 2020 r.

Liczba osób, które skorzystają na zmianie wynosi 11,2 tys.

Szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 1 487 zł.

bEsqBrwe

W 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych. Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zgodnie z założeniami planowanej nowelizacji, wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. i pobierający wcześniejszą emeryturę będą mogli wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem orzeczenia Trybunału (czyli przed 6 marca 2019 r.) występowali już do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy, podano.

Zmiany mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

bEsqBrwy
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
mmmmmmmmmmmmm...
rok temu
powinni anulować EP NALICZONE w 2013 r dla rocznika 1953 i teraż zrewaloryzować kapitał tak jak tym co dopiero teraz składają o powszechną aby jednakowo potraktować cały rocznik . J a cały czas od EP z 2013 r pracuje ale jyuż nie mam rewaloryzacji wynagrodzenia tylko doliczają pare groszy za staż pracy to co się dzieje z moimi składami. To jest nie fer zarabiam i nic z tego nie mam a to powinno wpływać na emeryturę
Mark 1
rok temu
W takiej sytuacji są też inne roczniki, o tym nic?
Mark 1
rok temu
A mnie się nie obraża, jak redaktora opisuje nieprawdę?
bEsqBrwz
Mark 1
rok temu
Rocznik 1952, mężczyzna, który przeszedł na wcześniejszą emeryturę przed 2012r. /praca w szczególnych warunkach/, powszechny wiek emerytalny osiągnął w 2017 r. TO CO JEST INNY OD MĘŻCZYZNY ROCZNIK 1953, jaka jest tutaj różnica? wypisujecie "fachowy" bzdury. Trochę zastanowienia!