Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sasin: Ustawa o rekompensatach za prąd może przewidywać zaliczki płatne w 2020r.

2
Podziel się:

Przygotowywany obecnie projekt ustawy dotyczącej rekompensat za podwyżki cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych może obejmować wypłatę zaliczek z tytułu tych podwyżek jeszcze w trakcie 2020 r., natomiast całkowite rozliczenie rekompensat zostałoby przeprowadzone w 2021 r., poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu za kilka tygodni.

Sasin: Ustawa o rekompensatach za prąd może przewidywać zaliczki płatne w 2020r.
bEKSUElN

"Zastanawiamy się też nad takim rozwiązaniem, żeby w trakcie roku dać pewną zaliczkę na tę rekompensatę, a potem rozliczyć już całość, po końcu roku. Ale o tym nie chcę jeszcze mówić, bo to bardzo mocno skomplikowałoby ten proces. Ale może uda się tak zrobić" - powiedział Sasin w wywiadzie dla Radia Zet.

Rekompensata będzie obejmowała całość podwyżki, podkreślił minister.

Sasin powiedział także, że w tej chwili nie może odpowiedzieć na pytanie, czy rekompensaty obejmą także klientów firm energetycznych, które same wyznaczają taryfy, bez ich zatwierdzania przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

bEKSUElP

"Będę mógł o tym mówić wtedy, kiedy będziemy mieli gotowy projekt ustawy. Nie chcę w tej chwili składać takich zapowiedzi" - stwierdził minister.

W połowie grudnia 2019 r. URE zatwierdził taryfę Taurona Sprzedaż obowiązującą od 1 stycznia 2020 r., a w końcu grudnia - dla spółek Enea i Energa Obrót. Wzrost rachunku odbiorców średnio w grupie G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja) wyniesie odpowiednio: 11,4-12,9%, 12,2% i 11,3%.

Do końca 2019 r. obowiązywała ustawa, która zapewniła ustalanie cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiązujących 30 czerwca 2018 roku; wprowadziła ona również obniżkę akcyzy na prąd i zmniejszyła tzw. opłatę przejściową.

Wśród założeń listopadowej projekcji inflacji i PKB Narodowego Banku Polskiego (NBP) znalazły się m.in. 8-proc. podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych w 2020 i 2021 roku.

bEKSUEmq
energetyka
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
ZK590
2 lata temu
Emeryt zapłaci za gromadę biedaków 500+ z sąsiedztwa.
janekwww
2 lata temu
Lubię tego Sasina. Zna się na wszystkim ;-)