Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął zmiany w naliczeniach emerytur dla rocznika 1953

6
Podziel się:

Sejm znowelizował w piątek wieczorem ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), wprowadzając podwyżki i wyrównania dla emerytów urodzonych w 1953 roku, którzy stracili na wprowadzeniu w 2013 roku nowych zasad obliczania emerytury. Za nowelizacją opowiedziało się 445 posłów, 5 było przeciwnych, a 6 wstrzymało się od głosu.

Sejm przyjął zmiany w naliczeniach emerytur dla rocznika 1953
bEsmsMfF

Nowelizacja stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z marca 2019 roku.

Część uprawnionych otrzyma średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł, a część wyrównanie - średnio o ponad 12 tys. zł oraz przeciętną miesięczną podwyżkę o ok. 200 zł. Na zmianach ma skorzystać łącznie ok. 74 tys. osób.

Na zmianie przepisów skorzystają osoby urodzone w 1953 r., które spełniają następujące warunki:

bEsmsMfH

- pobierają lub pobierały wcześniejsze emerytury;

- otrzymały prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 r.;

- kiedykolwiek wystąpiły o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta została ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

W tym przypadku liczba osób, które mają skorzystać na zmianie to 62,6 tys. Szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 202 zł oraz wyrównanie (tj. różnicę między pobieraną dotychczas emeryturą, a emeryturą, która powinna być wypłacana) - średnio o 12 786 zł.

bEsmsMfN

Natomiast osoby, które pobierają wcześniejsze emerytury według starych zasad przyznanych przed 2013 r. i które do wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie wystąpiły o emeryturą powszechną, a wystąpią o nią w lipcu 2020 r. szacunkowo otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 1 487 zł. Liczba osób, które - w tym przypadku - skorzystają na zmianie wynosi 11,2 tys.

W 2013 r. zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych. Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny skorzystały z możliwości obliczenia wysokości emerytury według wcześniejszych, korzystniejszych dla nich zasad. Takiej możliwości nie miał rocznik 1953.

Zgodnie z założeniami planowanej nowelizacji, wszyscy ubezpieczeni urodzeni w 1953 r. i pobierający wcześniejszą emeryturę będą mogli wystąpić o ustalenie prawa do emerytury powszechnej bez zastosowania mechanizmu pomniejszania podstawy jej obliczenia o sumę kwot pobranych emerytur wcześniejszych.

Z takiej możliwości będą mogli skorzystać ubezpieczeni z rocznika 1953, którzy przed wydaniem orzeczenia Trybunału (czyli przed 6 marca 2019 r.) występowali już do ZUS o przyznanie emerytury powszechnej oraz ci, którzy z takim wnioskiem wystąpią po raz pierwszy.

bEsmsMfO

(ISBnews)

bEsmsMgi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Hiii
7 miesięcy temu
Mam teraz dwa razy tyle co mialam mialam 3000 a mam 6000 juz mi przyslali z zus. Szok.
r. 53
rok temu
Czy przeliczenie będzie z urzędu czy każda kobieta musi złożyć wniosek? Od kiedy takie wnioski można składać? Wie ktoś? Może pan Dziennikarz doprecyzuje ten artykuł.
CRYPISCRY
rok temu
Największym krętaczem jest ob. Morawiecki ,który teraz z powodu słabnącego dżwięku instrumentu miechowego przedstawia się jako "zbawca" kobiet 1953 ,ale zapomniał już ten dwulicowiec ,że w ub. kadencji na jego interwencję wycofano projekt senacki w przeddzień pierwszego czytania.Senat ma max. 30dni ,nie tak jak ob Witek ,która przez 3 miesiące nie mogła nadać numeru druku projektowi senackiemu i potem jej koleżanka ob. Rusecka przetrzymująca projekt przez prawie kolejne 3 miesiące ...To nie jest ob....strukcja na którą narzeka osoba z "głupawką" w czasie głosowań lecz kompletna desrukcja...A do staruszka - myślenie nawet na starość nie boli ...Już pisałem, że następstwa tej ustawy będą kolejne postępowania przed sądami i TK / narusza art.2, 32 Konstytucji/, a Panie mają w Konstytucji art. 7 9 ust. 1 ....Ta ustawa nie jest przemyślana ,a niestety powoli już staje się to regułą.I znowu będą autopoprawki ,poprawki, poprawki do poprawek i nowelizacje..........
bEsmsMgj
Kretacze.
rok temu
A kto ustalil taka ustawe,to POPSL i Pis Musi to poprawiac. Wszystko psuli, psuja .Teraz wielce dobrutki sie robia .
ALEK
rok temu
Staruszek, dlaczego senat ma kombinować skoro to z jego inicjatywy projekt ustawy trafił do sejmu