Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm: Są zasady postępowania w przypadku nieważności decyzji dot. pomocy publ.

0
Podziel się:

Sejm znowelizował ustawę o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, wprowadzając do niej zapis, że decyzje lub umowy dotyczące udzielania pomocy publicznej, po uznaniu ich nieważności, mogą być dalej wykonywane w zakresie, w jakim nie są związane z dokonywaniem wypłat.

Sejm: Są zasady postępowania w przypadku nieważności decyzji dot. pomocy publ.

Za nowelą opowiedziało się 440 posłów, przeciw było, 2 też wstrzymało się od głosu.

Wcześniej wprowadzono do niej kilka poprawek o charakterze doprecyzowującym.

Proponowane rozwiązanie, które stanowiło przedłożenie poselskie, wprowadza pewność prawną w przypadku stwierdzenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE nieważności decyzji Komisji Europejskiej w sprawach pomocowych.

W czasie ponownej oceny przez Komisję wybranej formy pomocy, podmiot odpowiedzialny za jej udzielenie będzie zobowiązany do gromadzenia środków należnych beneficjentowi na specjalnym rachunku bankowym. Obowiązek ten powstawałby w momencie wydania przez Trybunał Sprawiedliwości UE orzeczenia dotyczącego unieważnienia decyzji Komisji.

Uzależnienie obowiązku gromadzenia środków na rachunku bankowym od wydania orzeczenia pozwala na precyzyjne określenie ram czasowych, w których środki powinny być gromadzone na wyodrębnionym rachunku (pomiędzy anulowaniem decyzji Komisji a wydaniem nowej decyzji). W przeciwnym razie, trudno byłoby je dokładnie określić.

W razie ponownego zatwierdzenia pomocy przez Komisję Europejską środki zgromadzone na rachunku byłyby przekazywane beneficjentowi, w zakresie i wysokości wynikającej z nowej decyzji Komisji. W przypadku zaś uznania, że pomoc jest niezgodna z rynkiem wewnętrznym, środki zgromadzone na rachunku mają być przekazywane przez podmiot udzielający pomocy publicznej do budżetu państwa, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)

© 2025 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.