Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat przyjął kilkadziesiąt poprawek do tarczy, dziś rozpatrzy je Sejm

2
Podziel się

Kilkadziesiąt poprawek przyjął Senat we wtorek nad ranem do pakietu ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową, w tym m.in. przepisy dotyczące głosowania zdalnego. We wtorek po południu senackimi poprawkami ma zająć się Sejm.

Senat przyjął kilkadziesiąt poprawek do tarczy, dziś rozpatrzy je Sejm
bErWJaXp

Na pakiet składają się: nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (tzw. specustawy), ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców oraz nowelizacja ustawy o systemie instytucji rozwoju (PFR).

Wśród przyjętych przez Senat poprawek jest ta, zakładająca rozszerzenie prawa do dodatkowego zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem do 12. roku życia (w ustawie przyjętej przez Sejm taki zasiłek przysługiwał na dzieci do 8. roku życia).

Senatorowie zaproponowali także, by państwo finansowało tzw. postojowe w wysokości 75% dotychczasowego wynagrodzenia pracownika - jednak nie więcej niż 75% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce (w pakiecie był zapis o finansowaniu 40% wynagrodzenia do wysokości przeciętnego wynagrodzenia).

bErWJaXr

Senat chce ponadto zwolnienia ze składek ZUS mikro, małych i średnich przedsiębiorców za okres od 1 kwietnia do 31 maja br. (w pakiecie rządowym, zaakceptowanym przez Sejm zwolnienie to miało dotyczyć mikroprzedsiębiorców - zatrudniających do 9 osób).

W razie utraty płynności - jak proponuje Izba Wyższa - zaliczki podatkowe miałyby być nieobligatoryjne, a przedsiębiorcy mogliby także zostać warunkowo zwolnieni z płacenia zaliczek na podatek dochodowy.

Ponadto Senat zaproponował, by koszty stałe przedsiębiorcy (czynsz, media itp.) mogły być dofinansowane z budżetu państwa do kwoty nieprzekraczającej 40 tys. zł miesięcznie przez okres 6 miesięcy.

Zgodnie z inną poprawką Senatu, wprowadzone zostały obligatoryjne cotygodniowe testy na obecność koronawirusa dla personelu medycznego, farmaceutów, pracowników Sanepidu oraz osób pracujących w handlu i w zawodach podwyższonego ryzyka. Senat chce także, aby każdy Polak mógł się odpłatnie przebadać na obecność koronawirusa.

bErWJaXx

Senat zaproponował także utworzenie ze środków europejskich 20-miliardowego Funduszu na rzecz przeciwdziałania skutkom rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Rozszerzeniu (po wprowadzeniu senackiej propozycji) uległ też katalog przedsiębiorców, mogących się ubiegać o pomoc państwa o rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne. Senat chce, by rolnicy oraz ich domownicy - w przypadku objęcia obowiązkową kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym lub hospitalizacją w związku z koronawirusem - otrzymali zasiłki w wysokości płacy minimalnej.

Miałby też zostać utworzony Fundusz Płynności, którego celem miałoby być wsparcie utrzymania płynności przez przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19. Poprawki Senatu przewidują także rekompensaty państwa dla artystów, twórców, samorządowych instytucji kultury z tytułu odwołanych spektakli, koncertów, zajęć itp. Zasady ich wypłacania określić ma minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Ponadto senatorowie usunęli z ustawy wszelkie zapisy, które nie dotyczą walki z koronawirusem, w tym przyjęte przez Sejm zmiany w zakresie możliwości głosowania korespondencyjnego osobom ponad 60.letnim oraz przebywającym na kwarantannie oraz zapisy dotyczące Rady Dialogu Społecznego.

bErWJaXy

Propozycje zawarte w tarczy antykryzysowej obejmują m.in. zwolnienie z ZUS mikrofirm, których obroty spadły o min. 50%; dopłaty ok. 2 tys. zł do płacy pracownika objętego przestojem lub obniżonym wymiarem pracy, dofinansowanie dla prowadzących działalność gosp. do 90% min płacy, gdy obroty spadną o 80% przez 2 miesiące. Znalazł się tam m.in. także zapis o tym, że Polski Fundusz Rozwoju (PFR) otrzyma 6 mld zł na wsparcie dla firm - kapitałowe lub nawet w formie bezzwrotnego finansowania. Szacowana wartość tarczy to 212 mld zł.

Filary tarczy to:

- Bezpieczeństwo Pracowników - o wartości 30 mld zł;

- Finansowanie Przedsiębiorstw - 74,2 mld zł;

bErWJaXz

- Ochrona Zdrowia - 7,5 mld zł;

- Wzmocnienie Systemu Finansowego - 70,3 mld zł;

- Program Inwestycji Publicznych - 30 mld zł.

bErWJaXS
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
dg
rok temu
A niech sejm odrzuci te zmiany. Czemu zmienili okres niepłacenia Zusu z 3 na 2 miesiące i czemu tylko składki społeczne?
zxcvxcvxzcvxc...
rok temu
a teraz sejm wszystkie poprawki radosnie odrzuci ze szczegolnym naciskiem na te niezwiazane z wirusem, no bo jak tu nie skorzystac z tak wyjatkowej okazji umocnienia swojej przewagi politycznej jak epidemia