Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Akcje Hawe poszły w dół o prawie 80 procent. Wierzyciele spółki również mogą stracić

Akcje Hawe poszły w dół o prawie 80 procent. Wierzyciele spółki również mogą stracić

Fot. Paweł Kozioł/Reporter

Spółka Hawe złożyła wniosek o upadłość układową. Firma liczy, że w ten sposób uda się jej wyjść z kłopotów. Przedstawione propozycje układu muszą być jednak zaakceptowane przez wierzycieli. Na razie najbardziej stratni są akcjonariusze spółki - w ciągu ostatniego roku akcje Hawe poszybowały w dół o 78 proc.

W ostatnim dniu ubiegłego roku notowana w indeksie mWIG40 spółka Hawe złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy wniosek o upadłość układową. Oznacza to, że spółka będzie spłacać swoje długi wobec wierzycieli m.in. z zysków pochodzących z bieżącej działalności firmy.

Zarząd Hawe przedstawił w sądzie propozycje układowe, jednak muszą one jeszcze zostać zatwierdzone przez zgromadzenie wierzycieli. Aby układ został zawarty, musi się za nim opowiedzieć większość wierzycieli, reprezentujących co najmniej dwie trzecie sumy wierzytelności.

Złożenie w sądzie wniosku o upadłość układową ucieszyło inwestorów. Akcje Hawe rosły w poniedziałek nawet o 2 procent. Po trzech godzinach sesji cena akcji znajdowała się jednak na poziomie, który widzieliśmy pod koniec ubiegłego roku.

Notowania akcji spółki Hawe podczas pierwszej sesji 2016 roku

Jak czytamy w komunikacie spółki, propozycje układowe zakładają spłatę 100 procent wierzytelności, czyli zarówno wierzytelności głównej, jak i wierzytelności ubocznych, wliczając w to odsetki i koszty postępowań sądowych i egzekucyjnych. Spłata wierzytelności zostanie rozłożona na 60 równych miesięcznych rat.

W ostatnim punkcie układu przedstawiono założenie wyodrębnienia do odrębnej grupy wierzyciela - spółki Hawe Telekom sp. z o.o. Spłata wierzytelności przysługujących Hawe Telekom nastąpi również w 60 równych ratach. Układ względem spółki zostanie wykonany w całości z upływem piątego roku od dnia wykonania układu zawartego w postępowaniu upadłościowym Hawe Telekom.

Hawe już zaczyna spłacać swoje długi. Jak podał w komunikacie Mediatel - spółka, której właścicielem w 99,69 proc. jest Hawe - wierzytelność wobec DNB Bank Polska wynosząca 44 mln złotych, została całkowicie spłacona.

Kłopoty z zadłużeniem sprawiły, że akcje Hawe w 2015 roku potaniały o 77,84 procent. To największy spadek spośród 60 spółek notowanych w indeksach WIG20 i mWIG40. Pikowanie cen akcji rozpocząło się w maju 2015 roku. Do wierzycieli spółki należy m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu i Alior Bank, które domagają się zwrotu 95 mln złotych.

Notowania akcji spółki Hawe w 2015 roku

W trzecim kwartale 2015 roku Hawe zarobiło 600 tys. złotych wobec 4,03 mln złotych zysku w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Zobacz też: Coraz mniej upadłości firm

http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1420185600&de=1451493000&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s[0]=HWE&colors[0]=%230082ff&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie