Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Groclin dostał ofertę od Volkswagena. "To przełom we współpracy"

0
Podziel się

Kontrakt na dostawę poszyć do foteli opiewa na kwotę 60 milionów euro.

Groclin dostał ofertę od Volkswagena. "To przełom we współpracy"
(Jacek Bereźnicki)
bDzXGEJN

Polski producent siedzeń samochodowych nawiązał współpracę z Volkswagenem. Wartość 6-letniego kontraktu szacowana jest na 60 milionów euro. Na tę niespodziewaną informację błyskawicznie zareagowali inwestorzy giełdowi. Kurs akcji spółki Groclin rósł przed południem kilkanaście procent.

Po godzinie 8:00 zarząd Groclinu poinformował o zawarciu "znaczącej umowy". Spółka otrzymała list intencyjny od koncernu Volkswagen. Umowa dotyczy rozwoju i produkcji seryjnej poszyć foteli samochodowych do modelu samochodu marki VW CC. Współpraca przewidziana jest na okres 6 lat, a łączna szacunkowa wartość dostaw wyniesie blisko 60 mln euro.

Prace rozwojowe nad tym projektem spółka planuje realizować za pośrednictwem firmy córki - SeaTcon, a produkcje seryjną umieścić w jednym ze swoich zakładów na Ukrainie.

bDzXGEJP

Jest to dosyć niespodziewana informacja, co pokazuje zachowanie inwestorów giełdowych. Kurs akcji Groclinu, zaraz po otwarciu sesji po godzinie 9:00, wystrzelił w górę. W pierwszych minutach za jeden walor inwestorzy płacili nawet 12,5 zł. Oznacza to wzrost wartości spółki aż o 15 proc. względem wyceny z wtorku. Daje to rynkową wartość firmy na poziomie 145 mln zł. Najwyższą od kwietnia.

Środowe notowania akcji Groclinu

Zarząd w komunikacie podkreśla, że będzie to pierwsze zamówienie dotyczące dostaw do samochodów osobowych niemieckiego koncernu, które stanowi przełom we wzajemnej współpracy. Dotychczasowa kooperacja dotyczyła bowiem modeli użytkowych (Caddy, T5 i T6).

Umowa z Volkswagenem pozwoli Groclinowi złagodzić skutki opóźnień w realizacji projektów inwestycyjnych oraz spowolnienia rosyjskiej gospodarki, która jest jednym z kluczowych odbiorców. Pod koniec kwietnia w związku z tymi problemami, zarząd odwołał prognozy finansowe, co skutkowało sporą wyprzedażą akcji.

bDzXGEJV

Tegoroczne notowania akcji Groclinu

2014 rok był fatalny dla spółki. Groclin w ubiegłym roku zanotował 18 mln zł straty netto. Gorszy wynik miał tylko w 2008 roku. Pierwsze trzy miesiące 2015 roku też nie zachwycają. Spółka miała 627 tys. zł straty.

Działalność Groclin Group skoncentrowana jest w trzech kluczowych obszarach. Pierwszy z nich to rozwiązania elektryczne, głównie produkcja wiązek elektrycznych do samochodów ciężarowych, maszyn budowlanych i autobusów (38 proc.). Drugi to siedzenia samochodowe oraz ich poszycia (38 proc.). Trzeci to rozwiązania elektryczne, w tym szafy sterownicze dla kolei (24 proc.).

bDzXGEKq
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)