Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kredyt Inkaso wypowiedziało umowę połączenia z Best

Kredyt Inkaso wypowiedziało umowę połączenia z Best

Fot. jarmoluk / pixabay (CC0 Public Domain)

Nie będzie wielkiego przejęcia na rynku wierzytelności. Ze współpracy z giełdową spółką Best rezygnuje inny duży gracz - Kredyt Inkaso. Spółki nie potrafiły uzgodnić szczegółów przeprowadzenia transakcji połączenia.

Spółka Kredyt Inkaso w oficjalnym komunikacie tłumaczy, że powodem decyzji był brak porozumienia w przedmiocie ustalenia parytetu wymiany akcji Kredyt Inkaso na akcje Best. W związku z tym do zarządu Best zostało wysłane wypowiedzenie umowy o współpracy.

Według pierwotnych założeń połączenie spółek miało dać do 2020 roku około 400 mln zł przychodów, a oszczędności kosztowe miały wynieść blisko 30 mln zł. Celem transakcji miało być zwiększenie udziału w rynku i tym samym zmniejszenie dystansu do lidera rynku - firmy Kruk.

Plan zakładał, że do 2020 roku wartość portfeli wierzytelności w zarządzaniu łączących się spółek, która dziś wynosi około 17,6 mld zł będzie co najmniej podwojona, a inwestycje w portfele wierzytelności mogą sięgnąć około 5 mld zł.

Połączenie miało się formalnie odbyć poprzez przeniesienie całego majątku Kredyt Inkaso oraz spółki Gamex na Best jako spółkę przejmującą. Kredyt Inkaso stałoby się więc podrzędnym podmiotem, co wyraźnie nie podobało się inwestorom giełdowym. Od września, czyli od momentu informacji o planach połączenia, kurs akcji spółki mocno spadł.

Notowania akcji Kredyt Inkaso na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy

Teraz humory giełdowych graczy poprawiły się - notowania Kredyt Inkaso rosną blisko 5 proc. We wtorek jest to nawet jedna z najlepszych spółek na GPW. Jedna akcja kosztuje niecałe 23,5 zł, co daje łączą wartość firmy na poziomie 304 mln zł.

Dla porównania Best wyceniany jest przez rynek na 280 mln zł. Jedna akcja kosztuje 13,4 zł, co oznacza spadek notowań o prawie 1 proc. względem poziomu z wczorajszego zamknięcia sesji.

Best specjalizuje się w obrocie i zarządzaniu wierzytelnościami nieregularnymi. Grupa inwestuje w portfele wierzytelności (przede wszystkim bankowe) z wykorzystaniem funduszy sekurytyzacyjnych oraz świadczy usługi windykacyjne na zlecenie - na rzecz banków, firm telekomunikacyjnych, energetycznych oraz innych podmiotów oferujących usługi masowe. Best jest spółką notowaną na warszawskiej giełdzie od 1997 roku.

Znacznie krótszą historię działalności ma Kredyt Inkaso. Firma powstała w 2001 roku. Na giełdzie jest notowana dopiero od 8 lat. Działa w 4 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz Polski jest widoczna także w Rosji, Rumunii i Bułgarii.

best, kredyt inkaso, bst, kri
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
miro2
83.11.90.* 2016-01-06 14:10
co to za firmy które skupują dlugi za przyslowiowa zlotuwke czekaja z egzekucja ok 10 lat potem naliczają chorendalne odsetki i na krzywdzie ludzkiej chcą się dorobić to jest zwykly rozbuj takie firmy powinno się pozamykać od tego sa komornicy
Polak667
85.14.116.* 2016-01-06 08:14
Dlaczego rynek długów w ogóle istnieje ??? Należy go bezwzględnie zlikwidować !!!