Notowania

Miedź i dane z Chin znowu wywołały spore zainteresowanie akcjami KGHM

Przez ostatni rok akcje spółki straciły około 25 procent swojej wartości. Tymczasem miedź w tym samym czasie potaniała o 20 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały Prasowe KGHM)

Choć akcje KGHM nie prezentują w poniedziałek spektakularnych wzrostów, to i tak są jednymi z najpopularniejszych wśród spółek notowanych w indeksie WIG20. Wszystko przez ponowne wysunięcie się na pierwszy plan kwestii rozwoju gospodarczego Chin oraz cen miedzi.

Obroty, czyli suma wszystkich transakcji dotyczących akcji miedziowej firmy, jakie przeprowadzono w poniedziałek na giełdzie, przekraczają 11 mln złotych. W całym indeksie blue chipów spółka ma około 13-procentowy udział. Za jedną akcję KGHM-u trzeba zapłacić około 94 złote.

Notowania akcji KGHM w poniedziałek

Tak duże zainteresowanie akcjami spółki to jak zwykle zasługa danych z Chin. Z tamtejszej gospodarki poznaliśmy bowiem informacje dotyczące PKB, produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W trzecim kwartale tego roku gospodarka urosła o 6,9 procent w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Patrząc na wyniki archiwalne to słaby rezultat, ale w stosunku do oczekiwań dane są minimalnie lepsze. Gorzej od prognoz wypadła produkcja przemysłowa, która urosła o 5,7 procent. Sprzedaż detaliczna była nieznacznie lepsza od prognoz.

Reakcję na te dane w pierwszej kolejności odczuły notowania miedzi. Rynek uznał te doniesienia za pozytywne, a w konsekwencji spadek cen czerwonego metalu wyhamował. Ceny miedzi są tak mocno powiązane z tym, co dzieje się w Chinach, ze względu na fakt, że kraj ten jest jednym z największych konsumentów tego surowca na świecie. Tuż przed godziną 12:00 tona miedzi kosztowała 5246 dolarów.

Ceny miedzi w poniedziałek

Cena miedzi jest ściśle powiązana z akcjami spółki KGHM. Przez ostatni rok akcje spółki straciły około 25 procent swojej wartości. Tymczasem miedź w tym samym czasie potaniała o 20 procent. Można się zatem spodziewać, że kolejne zmiany cen tego surowca będą wpływały na kurs akcji spółki.

Notowania cen akcji KGHM oraz miedzi przez ostatni rok

Według prezesa KGHM Herberta Wirtha ceny miedzi będą się utrzymywały na poziomie zbliżonym do 5000 dolarów za tonę. Czerwony metal zaczyna się stabilizować, podobnie jak ceny ropy naftowej. Wynika to m.in. z faktu, że firmy zaczęły dostosowywać się do tej sytuacji, zmniejszając produkcję. Tak zrobił m.in. Glencore, czyli jeden z największych graczy na rynku surowcowym na świecie, który zamyka swoje kopalnie w Australii i Chile. Według danych za drugi kwartał, koszt produkcji tony miedzi w przypadku KGHM wynosi 3351 dolarów.

Analitycy Credit Suisse są zdania, że cena miedzi w 2016 roku spadnie do poziomu 4775 dolarów za tonę. Wobec tego firma postanowiła obniżyć rekomendacje dla miedziowej spółki do "poniżej rynku" z "neutralnie". Z kolei Haitong Bank w rekomendacji z września zaleca kupowanie akcji KGHM, z perspektywą wzrostu cen do poziomu 112 złotych za walor.

Tagi: kgh, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz