Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Petrolinvest od debiutu na GPW nie zarobił ani złotówki. Te dane to potwierdzają

0
Podziel się:

Spółka podała wyniki za 2015 rok. Strata wyniosła prawie 300 mln złotych.

Petrolinvest od debiutu na GPW nie zarobił ani złotówki. Te dane to potwierdzają
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Mimo wyższych przychodów strata netto Petrolinvestu była większa niż przed rokiem. Spółka, zajmująca się poszukiwaniem złóż ropy naftowej i gazu, straciła w ubiegłym roku 289,7 mln złotych. To jedna z największych strat firmy założonej przez Ryszarda Krauze od momentu debiutu na GPW w 2007 roku.

W ubiegłym roku przychody spółki wyniosły 145 tys. złotych. To więcej niż rok wcześniej, kiedy miały one symboliczną wartość 10 tys. złotych. Wtedy strata była jednak nieco mniejsza i wynosiła 240,9 mln złotych.

Nieco mniejsze niż rok wcześniej były koszty działalności spółki. W 2015 roku wyniosły one 10,1 mln złotych, w porównaniu z 12,7 mln złotych w rok wcześniej. Najwięcej Petrolinvest wydał na płace dla pracowników.

W liście do akcjonariuszy Bernard Le Guern, prezes spółki zwraca uwagę, że Petrolinvest w 2015 roku działał w warunkach ograniczonego dostępu do finansowania. "Pomimo znaczącego zmniejszenia przeterminowanego zadłużenia kredytowego wobec PKO BP i BGK, spółce nie udało się dojść do porozumienia z bankami w kwestii uregulowania statusu umowy kredytu. Całość zadłużenia jest wymagalna, a bankom przysługuje znaczna część płatności z tytułu umowy sprzedaży udziałów w TOO Emba Jug Nieft, która z momentem zakończenia i rozliczenia transakcji pozwoliłaby na całkowite uregulowanie zadłużenia kapitałowego kredytu" - piesze w liście do akcjonariuszy prezes spółki.

Dodał także, że w przypadku największego wierzyciela - kazachskiego banku Bank Center Credit - prowadzone są rozmowy.

Spółka nie pierwszy raz poniosła stratę

Petrolinvest należy do niechlubnego grona spółek, które nigdy nie odnotowały zysku. W 2007 roku, kiedy odbył się jej debiut na GPW, strata osiągnęła wartość 12,4 mln złotych. Rok później było to 305 mln złotych, a w 2009 roku 415 mln złotych.

Źródło: money.pl/Petrolinvest

Złe wyniki finansowe spółki odzwierciedla cena jej akcji na giełdzie. Kiedy Petrolinvest debiutował na GPW, jego akcje były sprzedawane za niecałe 500 złotych za sztukę. Po około roku spadek ich wartości był tak duży, że można było je kupić za mniej niż 100 złotych za sztukę. W tej chwili są wyceniane na zaledwie kilka groszy.

Notowania akcji Petrolinvest od momentu debiutu na GPW

Zastrzeżenia do funkcjonowania spółki ma również KNF. GPW na wniosek nadzorcy zawiesiła notowania firmy po sesji 21 marca. Ma to związek z nieopublikowaniem w terminie sprawozdania finansowego za czwarty kwartał 2015 roku i cały 2015 rok. Pierwotnie raport miał zostać opublikowany 21 marca.

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)