Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polimex Mostostal przegrał z GDDKiA, ale wychodzi z dołka. Plany są ambitne

0
Podziel się:

Spółka domagała się prawie 40 mln złotych, a teraz musi zapłacić 7200 złotych kosztów sądowych.

Polimex Mostostal przegrał z GDDKiA, ale wychodzi z dołka. Plany są ambitne
(Waclaw Klag/REPORTER)

Niepomyślnie dla podnoszącej się z ogromnego kryzysu spółki Polimex-Mostostal zakończyło się postępowanie sądowe przeciwko GDDKiA. Firma domagała się od tej instytucji prawie 40 mln złotych wraz z odsetkami. Chodziło o zwrot środków poniesionych na zakup mocno drożejących w tym okresie materiałów potrzebnych do realizacji kontraktu na budowę autostrady A2. Patrząc jednak na ostatnie wyniki finansowe spółki oraz opublikowaną strategię na kolejne 5 lat, można wyciągnąć wniosek, że Polimex powoli wychodzi "z dołka".

Sąd oddalił powództwo spółki Mostostal Warszawa, Acciona Infraestructuras oraz Polimex-Mostostal przeciwko Skarbowi Państwa, a dokładniej Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad o zapłatę 36,96 mln złotych wraz z odsetkami. Dotyczyło ono wzrostu cen paliw i asfaltów w ramach umowy zawartej dnia 28 września 2009 roku na projekt i budowę autostrady A2 Stryków-Konotopa.

Nie jest to dobra wiadomość dla spółki borykającej się od kilku lat z problemami. Dodatkowo, jak czytamy w komunikacie, sąd nakazał zapłatę na rzecz Skarbu Państwa 7200 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu. Sprawa trwała ponad 3 lata.

Spółka wpadła w tarapaty w wyniki realizacji kontraktów drogowych sprzed ponad pięciu laty. Gwałtowny wzrost cen materiałów spowodował straty finansowe Polimexu. W wyniku tego akcje spadły do poziomu groszowego i zawieszono ich notowania spółki.

Polimex jest aktualnie notowany w systemie notowań jednolitych. Oznacza to, że w ciągu dnia ustalany jest tzw. kurs jednolity, po którym zawierane są transakcje kupna i sprzedaży papieru. Zarząd spółki informował pod koniec sierpnia tego roku, że jeszcze we wrześniu mogą one powrócić do notowań ciągłych, co oznacza, że jej papiery będą wyceniane na bieżąco w trakcie sesji giełdowej.

Spółka poprawia swoje wyniki. W pierwszym półroczu tego roku zarobiła 37,5 mln złotych skonsolidowanego zysku netto, a jeszcze w analogicznym okresie roku poprzedniego spółka notowała stratę na poziomie prawie 85 mln złotych. Przez pierwsze 6 miesięcy tego roku Polimex osiągnął przychody z działalności kontynuowanej wynoszące 1,118 mld złotych.

Wyniki kwartalne spółki Polimex-Mostostal z ostatnich trzech lat

Źródło: Money.pl

Według opublikowanej przez spółkę strategi na lata 2016-2020, przychody w tym okresie mają wynieść 8,65 mld złotych, co daje około 1,73 mld złotych przychodów rocznie. Patrząc zatem na wyniki z minionego półrocza, taki sukces w tym roku jest możliwy do osiągnięcia.

Poza zwiększeniem przychodów spółka planuje intensywny rozwój na rynkach energetycznym i naftowo-chemiczno-gazowym oraz odbudowę pozycji w budownictwie przemysłowym. Chce również uczestniczyć w realizacji projektów strategicznych dla polskiej gospodarki.

W strategi zawarto również powrót na stałe do rentowności poprzez model biznesowy zapewniający zwiększoną stabilność w okresach wahań koniunktury na rynkach, na których działa grupa. Firma chce także postawić na obniżenie wskaźnika zadłużenia oraz na efektywne procesy pozyskiwania i realizacji kontraktów, które ograniczą ryzyko prowadzonej działalności.

Z kontraktów energetycznych Polimex-Mostostal zamierza wypracować 3,8 mld złotych przychodów, w segmencie naftowo - gazowo - chemicznym 1,6 mld złotych, a w segmencie budownictwa przemysłowego 0,85 mld złotych.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)