Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Producent sprzętu RTV/AGD zawyżył prognozy zysków. Teraz się z nich wycofał

0
Podziel się:

W ciągu roku kapitalizacja Action zmniejszyła się o blisko 500 mln zł.

Producent sprzętu RTV/AGD zawyżył prognozy zysków. Teraz się z nich wycofał

Grupa Action ma problemy. Zysk za 2015 roku miał być drugim najwyższym w historii firmy, a okazuje się, że może być najniższy od 4 lat. Odwołanie prognoz finansowych skutkuje mocnym spadkiem notowań akcji. W ciągu roku kapitalizacja Action zmniejszyła się o blisko 500 mln zł.

Jedną z najsłabszych spółek na warszawskiej giełdzie we wtorek jest Action - producent i sprzedawca sprzętu RTV/AGD oraz urządzeń IT. Notowania akcji spółki spadały do południa w tempie ponad 5 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji spółki Action

To już drugi dzień z rzędu, gdy inwestorzy w popłochu wyprzedają udziały w spółce Action. W efekcie jej wartość rynkowa spadła do najniższego poziomu od ponad 3 lat - wynosi teraz około 330 mln zł. Rok temu wycena dochodziła do 900 mln zł.

Spadki notowań Action obserwujemy od blisko roku, ale początek tego tygodnia jest wyjątkowo fatalny. Wszystko za sprawą odwołania prognoz wyników na 2015 rok, które już i tak dwukrotnie były obniżane.

"Decyzja o odwołaniu prognozy skonsolidowanych wyników finansowych spółki na rok 2015 jest następstwem nieprzewidzianych zdarzeń w otoczeniu rynkowym, które negatywnie wpłynęły na wyniki finansowe" - czytamy w komunikacie spółki.

Zarząd tłumaczy, że chodzi m.in. o spadek marż w przetargach, w których Action składał oferty w połowie 2015 roku, a realizował je dopiero na koniec roku. Dodatkowo walka cenowa i utrzymanie rynku zbytu wymusiły zmiany w strukturze przychodów - zaszła konieczność przesunięcia sprzedaży do niskomarżowej branży detalicznej i związanej z tym koncentracji na mocno dominujących producentach.

Pod koniec października Action prognozował, że w 2015 roku zarobi 40 mln zł przy sprzedaży rzędu 5,3 mld zł. Tymczasem w czerwcu obowiązywały jeszcze kwoty: 62 mln zł i 5,68 mld zł. Według pierwotnych założeń miał to być drugi najlepszy rok w historii Action. Może się okazać najgorszym od 2011.

Zyski grupy Action (w tys. zł)

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)