Notowania

orb
12.06.2015 10:39

Spółka dnia: Ponad 69 mln zł podzielą akcjonariusze Orbisu

Zapadły ważne decyzje w sprawie dywidendy ze znanej grupy hotelowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orbis S.A.)
Gilles Clavie, prezes Orbisu

Dokładnie 1,5 złotego na akcję dostaną posiadacze akcjonariusze spółki Orbis w ramach podziału zysku z ubiegłego roku.

Taka decyzja zapadła podczas walnego zgromadzenia, które zdecydowało się przeznaczyć na dywidendę 69,1 mln zł. Pozostała część ubiegłorocznego zysku, czyli 11,5 mln zł, zostanie zatrzymana w spółce.

1,5 zł dywidendy na akcję to tyle samo, co przed rokiem. Z tą różnicą, że tym razem stopa dywidendy wyniesie 2,8 proc., a przed rokiem przekroczyła ona 3 proc. Jak czytamy w informacji Orbisu dzień dywidendy został wyznaczony na 16 lipca, a zostanie ona wypłacona akcjonariuszom 4 sierpnia.

Ostatnio analitycy DM BDM podnieśli wycenę akcji spółki Orbis do 60,8 zł z 44,9 zł, utrzymując rekomendację „akumuluj”. Wyznaczona przez nich cena jest o 12 proc. wyższa w porównaniu do wczorajszego zamknięcia notowań.

Kurs akcji spółki Orbis w ostatnich trzech miesiącach

Zaprognozowali oni, że w tym roku zysk netto spółki wyniesie 117,4 mln zł, a w przyszłym roku wzrośnie do 147 mln zł.

"Z uwagi na rosnącą ścieżkę wynikową w kolejnych kwartałach oraz dobry klimat inwestycyjny wokół międzynarodowych operatorów hotelowych, zdecydowaliśmy się na podtrzymanie zalecenia 'akumuluj' i podniesienie ceny docelowej do poziomu 60,8 zł (po odcięciu dywidendy będzie to 59,3 zł). Przy naszych założeniach i cenie docelowej na poziomie 60.8 zł, Orbis będzie handlowany przy mnożniku EV/EBITDA na lata 2016-2017 na poziomie 9.2x i 8.6x." - czytamy w raporcie analityków.

Orbis poinformował niedawno, że już w lipcu do jego sieci dołączy pierwszy hotel w Wilnie. ibis Styles Wilno ibis Styles Wilno jest hotelem trzygwiazdkowym, oferuje 92 pokoje, restaurację i 3 sale wielofunkcyjne.

W tym roku grupa hotelowa Orbis sfinalizowała też zapowiadaną wcześniej transakcję przejęcia hoteli w 16 krajach Europy Środkowej, m.in. na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii. Cena transakcji to 142,3 miliona euro. Jak podał Orbis, transakcja została sfinansowana w 80 procentach z kredytów i w 20 procentach ze środków własnych. Zakup 46 hoteli to największa jednorazowa transakcja Grupy Orbis.

Strategia Orbisu zakłada wzmocnienie pozycji lidera w regionie poprzez dalszy rozwój i zwiększenie efektywności sieci hoteli. Grupa skupia się na ekspansji głównie poprzez zawieranie umów o zarządzanie, franczyzę i na inwestycjach w hotele własne.

(LUK), (ISB)

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: orb, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz