Notowania

Spółka dnia: Poprawia się sytuacja GTC. Deweloper nadal notuje straty

Analitycy podnieśli zalecenie oraz cenę docelową spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GTC, materiały prasowe)

Rekomendacja nie pomogła notowaniom akcji GTC. W ostatnim miesiącu papiery dewelopera dały jednak zarobić ponad 5 procent dzięki powoli rozwiązywanym problemom z wyceną portfela nieruchomości firmy. W całym 2014 roku GTC straciło ponad 800 mln złotych.

Globe Trade Centre otrzymało w raporcie datowanym na 24 marca rekomendację w której podniesiono cenę docelową akcji spółki z 4,81 złotych do 4,95 złotych. Wzrost wyceny jest pozytywną informacją, jednakże zakładany przez biuro maklerskie poziom jest ponad 1 procent niższy w stosunku do bieżącego kursu akcji GTC. Zalecenie zostało podniesione do "neutralnie".

We wtorek akcje spółki podrożały o 1,8 procent. Dziś po trzech godzinach sesji tracą około procent oddając tym samym ponad połowę ostatniego wzrostu.

Notowania akcji GTC w tym tygodniu

"BESI uważa, że rynek w dużej mierze uwzględnił już w wycenie niedawną głęboką dewaluację (spadek wartości) portfela nieruchomości spółki. Dodatkowo, GTC wyraźnie zasygnalizowała, że jest coraz bliżej rozwiązania problemu naruszenia warunków umów na finansowanie projektów Avenue Mall Osijek, Galeria Stara Zagora, Galeria Arad i Galeria Piatra Neamt (łączna kwota 72 mln EUR; z czego 66 mln EUR gwarantowane przez GTC)" - czytamy w raporcie przesłanym do Money.pl przez BESI Grupo Novo Banco.

Z tego względu analitycy uważają, że ryzyko poważnych problemów z płynnością w krótkim okresie jest ograniczone. "Dodatkowo spodziewane rozpoczęcie budowy Galerii Północnej (obecnie planowane na 2Q15) powinno stanowić katalizator dla spółki" - dodano w komunikacie.

Z drugiej jednak strony planowane podwyższenie kapitału zakładowego będzie działało niekorzystnie na cenę papierów GTC.

W styczniu analitycy BESI obniżyli rekomendację do sprzedaj. Była to reakcja na doniesienia spółki, że spodziewa się ona odpisu aktualizacyjnego dotyczącego swojego portfela nieruchomości w czwartym kwartale 2014 roku na poziomie 132 mln euro, czyli o blisko 70 mln euro więcej niż się tego spodziewano.

W 2014 roku spółka zanotowała stratę w wysokości 856,391 mln złotych. To więcej niż rok wcześniej, kiedy strata wyniosła 543,788 mln złotych. W ubiegłym roku przychody netto wyniosły 14 mln złotych i były o 21 procent niższe niż w 2013 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gtc, spółka dnia, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz