Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Spółka dnia: Rekordowe zyski Ursusa. Znów przez kontrakt w Etiopii

0
Podziel się:

Inwestorzy chętnie kupują dziś akcje polskiego producenta ciągników.

Karol Zarajczyk, prezes Ursusa
Karol Zarajczyk, prezes Ursusa (Ursus)
bEKARkER

Ponad 6 procent zyskują dzisiaj akcje producenta ciągników i maszyn Ursus. To efekt dobrych wyników kwartalnych opublikowanych przez spółkę.

Inwestorzy od rana nagradzają w ten sposób fakt, że Ursus w pierwszym kwartale podwoił zysk netto w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Jak wynika z raportu spółki, zysk netto po wyniósł w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku 4,4 miliona złotych wobec 2 milionów złotych przed rokiem.

Od rana notowania Ursusa idą w górę już nawet o ponad 6 procent, przy dość wysokich obrotach.

bEKARkET

Obserwuj bieżące notowania spółki Ursus

Co bardzo ciekawe, znany producent ciągników i maszyn bardzo wyraźnie umacnia swoje wyniki z rynków zagranicznych. Sprzedaż zagraniczna w pierwszym kwartale miała wartość ponad 51 milionów złotych, co oznacza wzrost o ponad 400 procent r/r. Z kolei sprzedaż na rynku krajowym zwiększyła się w tym czasie o jedną czwartą do 28,3 miliona złotych.

- Nasze wyniki pokazują, że strategia odbudowy polskiej marki Ursus przynosi znakomite rezultaty - mówi Karol Zarajczyk, prezes spółki, cytowany w informacji o wynikach.

Wyraźny wzrost sprzedaży eksportowej Ursusa to efekt gigantycznego kontraktu spółki w Etiopii. Polska firma ma dostarczyć na tamtejszy rynek trzy tysiące ciągników za 90 milionów dolarów.

bEKARkEZ

- Kontrakt dla Etiopii jest dla nas kluczowy i zgodny z naszą strategią rozwoju, w której zakładamy ekspansję na rynkach zagranicznych. Poza tym ten kontrakt pozwolił nam odetchnąć po słabszym, 2013 roku, gdy odnotowaliśmy stratę - podkreślał w marcu w rozmowie z Money.pl Karol Zarajczyk.

Obok rozwoju segmentu ciągników Ursus postawił też na nową gałąź działalności, a mianowicie na autobusy elektryczne. W tym celu w lutym została zawiązana spółka Ursus Bus, w której Ursus posiada 60 procent akcji, pozostałe 40 procent objął AMZ Kutno.

W kwietniu wyprodukowany przez Ursusa autobus elektryczny otrzymał europejskie świadectwo homologacji, co umożliwia sprzedaż autobusów na rynkach Unii Europejskiej. Pierwszym użytkownikiem autobusów elektrycznych będzie miasto Lublin.

bEKARkFu
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)