Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Spółka dnia: Rewelacyjny czwarty kwartał Redanu. Akcje mocno w górę

0
Podziel się

Wyniki spółki odzieżowej zaskoczyły rynek. Nikt nie spodziewał się zysku wyższego o 77 proc.

Bogusz Kuszyński, wiceprezes Redanu
Bogusz Kuszyński, wiceprezes Redanu (materiały prasowe)
bEhEWVdx

Publikacja wyników sieci sprzedaży detalicznej odzieży zaskoczyła rynek. Po słabych trzech kwartałach nikt nie spodziewał się zysku, a już na pewno takiego, który przekroczy wynik za ubiegły rok o aż 77 proc.

Grupa kapitałowa Redan prowadzi działalność w zakresie detalicznej sprzedaży odzieży w Polsce oraz w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Redan opiera się na dwóch filarach: dyskontowym (sieć sklepów Textilmarket) oraz modowym (marki Top Secret, Troll oraz Drywash).

Redan odnotował 4,93 mln zł skonsolidowanego zysku netto (przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej) w 2014 r. wobec 2,79 mln zł zysku rok wcześniej. Jeszcze po trzech kwartałach grupa Redan pokazywała ponad dwumilionową stratę, przy przychodach zaledwie 7 proc. wyższych niż rok wcześniej.

bEhEWVdz

Analitycy dość negatywnie oceniali szanse pozytywnego scenariusza. Ostatnia prognoza DM Millennium wskazywała na 400 tys. zł straty w 2014 r.

W 2014 r. zysk operacyjny grupy wzrósł o aż 96 proc., ale koszty finansowe spowodowały, że zysk brutto były tylko nieznacznie powyżej zera na poziomie 0,6 mln zł. O wysokim zysku netto zadecydował zwrot podatkowy 9 mln zł.

Za wzrost sprzedaży w 2014 r. odpowiedzialny jest segment dyskontowy Textilmarket. Przychody wzrosły tu o 15 proc. i stanowiły 55 proc. obrotów grupy.

„W czwartym kwartale 2014 r. segment dyskontowy utrzymał bardzo pozytywny trend z pierwszych trzech kwartałów i w całym roku zrealizował zysk przed opodatkowaniem o 8,0 mln zł większy niż w 2013. Bardzo dobry wynik został zrealizowany pomimo łagodnej zimy, niesprzyjającej handlowi odzieżą oraz poniesieniu dodatkowych kosztów, wynikających z rozpoczęcia działalności zagranicznej i uruchomienia sklepu internetowego” - pisze spółka w raporcie rocznym.

bEhEWVdF

Negatywnie na wyniki części modowej, a tym samym całej Grupy, wpłynęła sytuacja na Ukrainie oraz Rosji. Sprzedaż na tych rynkach rozliczana jest w dolarach i znaczący spadek zarówno hrywny, jak i rubla spowodował straty finansowe w kwocie 5,5 mln zł. Dodatkowe 3,2 mln zł kosztów finansowych to efekt osłabienia złotówki do dolara.

Spółka zareagowała niedawno na zmiany na rynku walut, wdrażając strategię zabezpieczeń przed ryzykiem walutowym. Po ogłoszeniu planów takich działań akcje spółki w lutym odbiły w lutym o aż 85 proc. potem rynek skorygował nadmierny optymizm i w marcu, do dnia wczorajszego, poprzedni wzrost skorygowany został o 11 proc.

Notowania Redanu - 1 tydzień

Na publikację dobrych wyników natychmiast zareagowała giełda. Kurs akcji odzieżowej spółki skoczył o 4,4 proc. na otwarciu, by potem w trakcie sesji zyskiwać nawet 11,3 proc. Po dwóch godzinach handlu nastroje trochę ostygły i wzrost jest już „tylko” 7-procentowy.

bEhEWVdG

W ostatniej rekomendacji Dom Maklerski BPS zalecał kupowanie Redanu, wyceniając akcje na 6,56 zł, czyli 77 proc. powyżej aktualnej ceny giełdowej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEhEWVea
spółka dnia
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)