Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Spółka dnia: TVN rośnie 9 proc. po deklaracji akcjonariusza

0
Podziel się:

Scripps Networks Interactive ogłosi wezwanie na sprzedaż akcji TVN.

Spółka dnia: TVN rośnie 9 proc. po deklaracji akcjonariusza
(TVN, materiały prasowe)

Scripps Networks Interactive ogłosi wezwanie na sprzedaż akcji TVN i chce zwiększyć swój udział do 66 proc. Docelowo akcjonariusz chce przejąć 100 akcji i wycofać akcje z obrotu giełdowego. Giełda przyjęła deklarację, jako zachętę do wzrostów.

Scripps Networks, amerykańska sieć telewizyjna, kupił w marcu 52,7 proc. akcji TVN po 18,50 zł za akcję. Transakcji dokonano poprzez przejęcie N-Vision za 584 mln euro.

W 2011 r. za 40-procentowy pakiet N-Vision Canal+ płacił 230 mln euro, co dawało wycenę 575 mln euro za całość udziału - poprzedni akcjonariusze wyszli więc z kilkuletniej inwestycji tylko z niewielkim zyskiem.

Doszło wówczas również do przejęcia zobowiązań, wynikających z obligacji wyemitowanych zarówno przez Polish Television Holding (spółki zależnej N-Vision, a bezpośredniego właściciela akcji TVN), jak i TVN o wartości odpowiednio 300 i 540 mln euro.

Według dzisiejszej ceny 19,3 zł, która wzrosła o ponad 9 proc. po ogłoszeniu zamiarów Scripps, pakiet jest wart o 4 proc. więcej, niż wyniosła cena zakupu. Inwestorzy giełdowi liczą, że Scripps wypłaci premię za dokończenie transakcji. Obroty na akcjach operatora telewizyjnego wśród średnich spółek z mWIG40 ustępują dziś tylko CD Projekt i stanowią 22 proc. obrotów na wszystkich spółkach z indeksu.

Notowania dzienne akcji TVN

Docelowo Amerykanie chcą przejąć całość udziałów w TVN i wycofać spółkę z notowań i konieczne może być zaproponowanie odpowiednio wysokiej ceny. Nie przez przypadek Sripps ogłasza zresztą zapewne swoje plany zaraz po długiej serii spadków na giełdzie.

Zgodnie z polskim prawem, Scripps Networks Interactive jest zobowiązany do ogłoszenia wezwania na sprzedaż akcji TVN, aby zwiększyć swój udział w TVN do 66 proc., w okresie trzech miesięcy od realizacji nabycia pakietu 52,7 proc. TVN, czyli do 16 czerwca. Jeśli wezwanie zakończy się sukcesem, Scripps ogłosi kolejne wezwanie już na wszystkie pozostałe akcje.

- Osiągnięcie 100 proc. własności pozwoli Scripps Networks Interactive w pełni zrealizować strategiczne i finansowe korzyści wynikające z przejęcia TVN - powiedział Kenneth W. Lowe, prezes zarządu i dyrektor generalny Scripps Networks Interactive.

TVN jest jedną z największych spółek mediowych w Polsce. Udział głównego kanału telewizyjnego w rynku w pierwszym tygodniu czerwca wynosił 10,2 proc. i był to trzeci najlepiej oglądany program w Polsce, tracąc tylko 0,5 punktu procentowego do drugiego Polsatu. Wcześniejszą pierwszą pozycję stracił na rzecz TVP Info program informacyjny TVN24, jednak wyniki oglądalności w czerwcu - 3,0 proc. - były zbliżone do konkurenta. Spółka ma jeszcze w portfelu dziewiąta telewizję na rynku TVN7 (3,0 proc.), trzynastą na rynku TTV (1,7 proc.), a także tematyczne stacje: TVN Turbo (0,9 proc. w grupie 16-49 ) i TVN Style (0,9 proc. w grupie 16-49). Łącznie stacje te miały 20,5 proc. czerwcowej widowni w wieku 16-49.

Wyniki finansowe grupy TVN

Grupa TVN osiąga od pięciu kwartałów coraz lepsze wyniki kwartalne. W ostatnim kwartale spółka podała jednak, że zmiana wyniku jest głównie efektem dodatnich, głównie niezrealizowanych, różnic kursowych na obligacjach w wysokości 94 mln zł w tym roku, w porównaniu do ujemnych różnic kursowych na poziomie niemal 16 mln zł w roku ubiegłym.

Zysk operacyjny wyniósł 41,73 mln zł wobec 78,69 mln zł zysku rok wcześniej, a skorygowana EBITDA wyniosła 92 mln zł wobec 87 mln zł rok wcześniej.

Kwartalne wyniki netto grupy TVN

Rekomendacje TVN

Akcje spółki były w tym roku rekomendowane trzykrotnie, z czego dwie wyceny wydano już po przejęciu udziałów przez Scripp. Cena docelowa określana była na poziomie zbliżonym do tego, po jakim skupowali akcje Amerykanie.

Rekomendacje wydane dla akcji TVN
Data Cena z dnia Cena docelowa Rodzaj Instytucja
2015-04-23 16,7 18,6 Trzymaj DM BZ WBK
2015-04-09 17 18 Trzymaj BOŚ DM
2015-01-29 17,6 17,7 Trzymaj Raiffeisen

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)