Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
san
03.12.2014 10:06

Spółka dnia: Udany debiut największej spółki na GPW

Europejski gigant pojawił się na giełdzie w związku z przejęciem Kredyt Banku przez BZ WBK.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Santander Consumer Bank S.A.)

Debiut akcji Banco Santander na warszawskiej giełdzie wypadł całkiem przyzwoicie. Przy obrotach przekraczających już 3 miliony złotych, papiery hiszpańskiego giganta drożeją o 2,5 procent.

Wejście jednego z największych europejskich banków na GPW wynika z wcześniejszych ustaleń. Bank zobligował się do tego wobec Komisji Nadzoru Finansowego, kiedy dwa lata temu kontrolowany przez niego BZ WBK przejmował Kredyt Bank. Miał na to czas do końca grudnia tego roku.

Łączna liczba akcji Banco Santander przekracza 12,58 miliarda. Aktualna cena to 30,63 złotego. To daje wycenę rynkową na poziomie 385 miliardów złotych. Jest to więc największa spółka na GPW. Dzięki pojawieniu się jej na krajowym rynku, kapitalizacja wszystkich spółek notowanych w Warszawie wynosi około biliona złotych.

Jak podaje Giełda Papierów Wartościowych, jest to 470 spółka notowana na głównym rynku GPW oraz 27 debiut na nim w 2014 roku. To także 51 zagraniczna spółka na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. Kurs odniesienia to 29,87 złotego.

Zobacz, jak na GPW zadebiutowały akcje Santandera Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W kwietniu 2011 roku Banco Santander został większościowym akcjonariuszem BZ WBK, trzeciego największego gracza na polskim rynku. Obecnie ma niespełna 70 procent akcji BZ WBK. Również ten bank, zgodnie z oczekiwaniami Komisji Nadzoru Finansowego, jest w dalszym ciągu notowany na warszawskim parkiecie.

Banco Santander jest największą grupą finansową w Hiszpanii i Ameryce Południowej. Działa tam między innymi w Brazylii, Meksyku, Chile oraz Argentynie. Bank obsługuje łącznie ponad 100 milionów klientów. Poza Warszawą, jego akcje są też notowane między innymi na giełdach w Madrycie, Londynie, Nowym Jorku, czy Buenos Aires.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tagi: san, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz