Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Producent gier na smartfony wchodzi na główny rynek giełdy

2
Podziel się:

Vivid Games, bydgoski producent i wydawca gier, które dają rozrywkę użytkownikom smartfonów i tabletów na całym świecie już w piątek dołączy do spółek notowanych na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. Dzień wcześniej na „małej giełdzie” inwestorzy rzucili się do kupowania akcji spółki. Vivid Games zapowiada przynajmniej pięć premier gier w 2017 roku.

Producent gier na smartfony wchodzi na główny rynek giełdy
(Vivid Games/materialy prasowe)

Vivid Games, bydgoski producent i wydawca gier, które dają rozrywkę użytkownikom smartfonów i tabletów na całym świecie, już w piątek dołączy do spółek notowanych na głównym parkiecie warszawskiej giełdy. Dzień wcześniej na "małej giełdzie" inwestorzy rzucili się do kupowania akcji spółki. Vivid Games zapowiada przynajmniej pięć premier gier w 2017 roku.

- Po czterech latach notowań na NewConnect debiutujemy na głównym parkiecie GPW. Cieszę się, że spełniliśmy wszystkie wymogi Komisji Nadzoru Finansowego, a tym samym zdecydowanie zwiększyliśmy wiarygodność spółki w oczach kontrahentów i instytucji finansowych - zauważa prezes Vivid Games, Remigiusz Kościelny. - Dołączenie do spółek notowanych na dużej giełdzie potwierdza naszą rosnącą pozycję wśród producentów gier i daje nam szansę dotarcia do nowych inwestorów. Już teraz zainteresowanie naszą spółką jest duże. Jesteśmy przekonani, że po debiucie będzie jeszcze większe - dodaje prezes.

Do obrotu wprowadzonych zostanie 27,9 mln akcji, które po czwartkowym ponad 7-procentowym wzroście cen akcji Vivid do 5,37 zł są warte ponad 150 mln zł. To wartość 25-krotnie niższa niż największej na giełdzie spółki, produkującej gry komputerowe, czyli CD Projekt. Jednak żadna z produkcji debiutanta z "Wiedźminem" mierzyć się nie może, a i nie są to gry kierowane na ten sam rynek.

Producenci gier komputerowych na rynku głównym GPW i NewConnect
kapitalizacja (mln zł)
Rynek główny GPW
CDPROJEKT 3 745,60
CIGAMES 429,28
11BIT 258,75
Newconnect
VIVID 139,73
BLOOBER 104,01
FARM51 55,46
JUJUBEE 34,27
MGAMES 30,83
FOREVEREN 15,81
Źródło: GPW, Newconnect

Vivid Games tworzy głównie darmowe gry oferowane użytkownikom smartfonów i tabletów. Spółka zarabia na związanych z nimi usługach, reklamach. Najważniejszą marką w dorobku firmy jest seria Real Boxing, czyli komputerowa bijatyka na pięści, która trafiła już do ponad 42,5 mln odbiorców.

Tego typu działalność nie generuje bardzo wysokich przychodów. W 2016 r. przychody ze sprzedaży Vivid Games osiągają poziom 6,6 mln zł kwartalnie, czyli o 2,3 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. Model biznesowy się jednak sprawdza, bo spółka zarobiła w ubiegłym roku prawie 8 mln zł na czysto, a w pierwszej połowie 2016 roku prawie 2 mln zł. Na przyszły rok Vivid zapowiada wprowadzenie na rynek pięciu nowych tytułów.

- Stworzenie zdywersyfikowanego portfolio gier free-to-play produkowanych wewnętrznie oraz pozyskanych za pośrednictwem programu wydawniczego, to nasze główne założenia na najbliższe miesiące. Gry będą charakteryzowały się wysoką jakością oraz nastawieniem na rywalizację. Dedykujemy je graczom mid-core/casual. Zapowiedzieliśmy pięć premier w 2017 r, a mam nadzieję, że w tym czasie zrobimy jeszcze kilka niespodzianek -_ tłumaczy Kościelny . _

_

_

Vivid Games idzie w ślady 11BitStudios

Wartość rynkowa Vivid Games jest obecnie o ponad 100 mln zł mniejsza niż poprzedniej spółki z branży gier komputerowych 11BitStudios, która przetarła ten sam szlak i z NewConnect na duży rynek przeszła w grudniu ubiegłego roku. Co ciekawe zaraz przed zmianą rynku 11Bit była wyceniana na zbliżonym poziomie do dzisiejszej wartości Vivid Games. Potem wzrosła o 84 proc. Obie spółki plasują się jednak w innych segmentach rynku, tj. 11BitStudios mieści się w tym samym co CD Projekt, wypuszczając duże, płatne tytuły.

Notowania Vivid Games i 11 BitStudios

Według założeń Vivid Games, za trzy lata w portfelu spółki znajdzie się kilkanaście gier mobilnych tworzących spójny system wydawniczy. Pod koniec roku do sprzedaży trafi Heroes of Nox (wcześniej zapowiadana jako Nox Raiders), a w pierwszym kwartale 2017 r. Metal Fist: Urban Domination i Prime Time Rush.

Debiut zbiega się z obchodami 10-lecia istnienia Vivid Games. Przez ten czas spółka stworzyła blisko dwieście mobilnych produkcji.

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
tom
7 lat temu
inwestujący bez wiedzy finansowej stają się dawcami kapitału dla lepiej zorientowanych i stracą zwykle pieniądze. Słyszeliście o książce "Emrerytura nie jest Ci potrz.ebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, budowaniu majątku i inwestowaniu, ryzyku? Pokazuje praktyczne rozwiązania w Polsce.
henry
7 lat temu
Już widzę te kolejki OFE ustawiające się po akcje!!