Notowania

Wawel może mieć kłopoty przez Biedronkę. 150 mln zł i wielki kontrakt pod znakiem zapytania

Spółka może stracić około 148,5 mln złotych przychodów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wawel, materiały prasowe)

Informacja o trudnej sytuacji firmy Wawel w negocjacjach z właścicielem sieci sklepów Biedronka sprawiła, że wycena spółki spadła o około 170 mln złotych. Nie bez powodu - jeżeli strony się nie dogadają, to przychody krakowskiego producenta słodyczy mogą zmniejszyć się aż o 25 procent, czyli blisko 150 mln zł.

Wycena spółki Wawel gwałtownie spadła po informacjach, jakie podał zarząd firmy w związku z negocjacjami z właścicielem sklepów Biedronka. Cukiernicza firma, notowana od 17 lata na warszawskiej giełdzie, prowadzi negocjacje z Jeronimo Martins, które dotyczą dostaw ich produktów do sklepów w przyszłym roku. Kadra kierownicza spółki jest pełna obaw, co do ostatecznego kształtu porozumienia. Sieć nie zgadza się na podwyżkę cen, która zdaniem spółki, jest nieunikniona ze względu na drożejące na światowych rynkach kakao i cukier.

Wawel poinformował w komunikacie, że w związku z toczącymi się negocjacjami z Jeronimo Martins Polska informuje, że może dojść do znaczącego ograniczenia współpracy handlowej z tym partnerem. Zarząd spółki nie wyklucza również, iż w przypadku braku porozumienia, może dojść do zaprzestania współpracy z kontrahentem.

Akcje spółki błyskawicznie zareagowały na tę informację. W czwartek w ciągu 10 minut od startu sesji, ich wartość spadła o 9,8 procent. Ostatecznie w ciągu całego dnia handlu papiery Wawelu poszybowały w dół o 9,19 procent, co oznacza utratę wartości wszystkich akcji spółki o około 170,972 mln złotych.

Notowania akcji producenta słodyczy Wawel w czwartek i piątek

To jednak nie wszystkie złe informacje związane ze spółką. W przypadku rozwiązania kontraktu z Biedronką, Wawel straci źródło około 25 procent rocznych przychodów, co będzie znaczącym ciosem dla firmy.

W drugim kwartale tego roku zysk netto wyniósł 13 mln złotych, a przychody sięgnęły 108 mln złotych. W 2014 roku spółka zarobiła 88 mln złotych, przy przychodach ze sprzedaży produktów wynoszących 594 mln złotych.

A zatem ewentualny spadek przychodów spółki może wynieść około 148,5 mln złotych. Pod znakiem zapytania może stanąć również inwestycja Wawelu w podkrakowskich Dobczycach. W 2010 roku firma podawała, że jej wartość sięgnie 21,6 mln złotych, dzięki czemu zwiększy się powierzchnia zakładu o 3300 metrów kwadratowych.

Tagi: wawel, spółka dnia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz