Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wyniki Bogdanki. Spółka poradziła sobie ze spadkami cen węgla

0
Podziel się:

Mimo bardzo niskich rynkowych cen węgla, jest kopalnia w Polsce, która nie liczy na przychylność państwa i dotacje publiczne, ale udowadnia, że na tej działalności da się zarabiać. Bogdanka zwiększyła zyski o 67 procent.

Wyniki Bogdanki. Spółka poradziła sobie ze spadkami cen węgla
(Shutterstock/Joe Belanger)

Produkcja węgla netto Lubelskiego Węgla Bogdanka w pierwszym kwartale wzrosła o 17 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem do 2,3 mln ton, a sprzedaż o 12 proc. do 2,2 mln ton. Mimo spadku rynkowych cen węgla w Europie o 7 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku spółce udaje się zarabiać więcej niż rok temu. I to dużo więcej.

Grupa kapitałowa Bogdanka odnotowała 54 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszym kwartale wobec niecałych 33 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny EBITDA wyniósł 173 mln zł w pierwszym kwartale wobec 144 mln zł rok wcześniej.

Lepsze wyniki nie zostały osiągnięte dzięki wzrostowi wartości sprzedaży, bo ta sięgnęła 421 mln zł wobec 428 mln zł rok wcześniej. Wszystko zawdzięczać należy cięciom kosztów oraz większym wolumenom sprzedaży do elektrowni swojego głównego udziałowca, czyli Enei (66 proc. akcji Bogdanki należy do koncernu energetycznego).

Enea Wytwarzanie kupiła w Bogdance węgiel za 187 mln zł, czyli o 37 proc. więcej niż rok temu a stanowiło to aż 44 proc. sprzedaży kopalni z Lubelskiego.

Stabilny odbiorca pozwolił zwiększyć kopalni udział w rynku węgla energetycznego do 15,8 proc. z 14,4 proc. w 2015 roku, a jeśli liczyć tylko rynek węgla dla energetyki zawodowej (elektrownie, ciepłownie) to udział jest już 25,5-procentowy przy 22,5 proc. w całym ubiegłym roku.

Dobre wyniki, mimo złej sytuacji na światowym rynku węgla docenia giełda. Dziś akcje zyskiwały nawet ponad 3 proc. Zyski Bogdanki okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami zarządu, jednak fakt, że zostały one wykonane w trudnym otoczeniu sprawia, że spółka powoli wraca do łask.

Notowania tygodniowe akcji Bogdanki

Cięcia na górnikach

Lepsze zyski na sprzedawanym węglu Bogdanka zawdzięcza cięciom kosztów własnych produkcji o aż 39 mln zł w porównaniu z okresem styczeń-marzec 2015 roku. Przeciętne wynagrodzenia w grupie pozostały na poziomie z 2013 roku a zatrudnienie spadło o 482 osób i obecnie wynosi 3909 pracowników. A mimo to udało się zwiększyć wydobycie o 17 procent.

Większość oszczędności związane jest jednak z cięciami w programie inwestycyjnym. Wykonano zaledwie 14 proc. z planowanych na cały rok 438 mln zł inwestycji w związku z czym na inwestycje przeznaczono o 60 mln zł mniej niż rok wcześniej. Na utrzymanie parku maszynowego poszło zaledwie 3 mln zł z planowanych wcześniej na cały rok 63 mln zł.

Perła na tle górniczej niedoli

Na tle wiecznie nierentownych kopalni śląskich stabilność wyników Bogdanki robi wrażenie. Katowicki Oddział ARP w marcu podsumował 2015 r. w górnictwie węgla kamiennego. Z raportu dotyczącego zakładów państwowych, prywatnych i giełdowych wynika, że strata branży wyniosła 1,9 mld zł i była niższa niż w 2014 r. o 154 mln zł.

To jednak nie kryzys, a rezultat złej polityki nadanych przez państwo zarządów. Jak wykazał zaprezentowany dwa miesiące temu audyt, Kopalnia Węglowa prowadziła wiele nietrafionych inwestycji a efektywność wydobywcza była na bardzo niskim poziomie. Państwowe spółki zatrudniają zbyt wiele osób ba stanowiskach kierowniczych i wydają zbyt wielkie kwoty na usługi doradcze.

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)