Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki Bogdanki. Te dwa elementy przesądziły sytuację spółki

0
Podziel się:

Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za pogorszenie wyników Bogdanki jest spadek cen węgla.

Wyniki Bogdanki. Te dwa elementy przesądziły sytuację spółki
(Fotolia)

Strata Bogdanki wyniosła w 2015 roku 279,626 mln złotych, tymczasem rok wcześniej spółka odnotowała 272 mln złotych zysku netto. Za słabe wyniki finansowe lubelskiego węgla odpowiada taniejący węgiel oraz spadek wartości posiadanego przez spółkę majątku.

Wraz ze spadającą produkcją węgla, malały przychody spółki. W ubiegłym roku wyniosły one 1,885 mld złotych, wobec 2,014 mld złotych rok wcześniej, z kolei produkcja był mniejsza o 8 procent rok do roku i wyniosła 8,5 mln ton węgla. Niższe były również koszty sprzedaży, które zmalały o około 2 mln złotych. Mimo tego spółka odnotowała wzrost kosztów administracyjnych z 97,2 mln złotych w 2014 roku do 114,7 mln złotych w ubiegłym roku.

Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za słabe wyniki Bogdanki jest spadek cen węgla. W 2015 roku potaniał on o 27 procent. Kluczowa była również nadpodaż surowca na rynku.

- Spadające ceny węgla, które na rynkach międzynarodowych obniżyły się w skali roku o 27 procent do ok. 50 dolarów za tonę i osiągnęły historyczne minima, nadpodaż surowca oraz duży poziom jego zapasów u głównych krajowych odbiorców, mniejsze zapotrzebowanie na węgiel, skomplikowana sytuacja śląskich kopalń - to tylko kilka z rynkowych uwarunkowań, w jakich przyszło nam funkcjonować w 2015 roku - napisał w liście do akcjonariuszy Zbigniew Stopa, prezes spółki Bogdanka.

Wyniki Bogdanki zaniżył również odpis z tytułu utraty wartości aktywów. Na początku marca kopalnia informowała, że z tytułu utraty wartości majątku, firma poniesie 624,8 mln złotych dodatkowych kosztów. Wpłynęło to na wynik operacyjny, który po pominięciu odpisu byłby dodatni. Aktualizacja aktywów nie wypłynęła na wyniki EBITDA (zysk przed opodatkowaniem z wyłączeniem kosztów amortyzacji), który wyniósł 686,3 mln złotych oraz sytuację płynnościową spółki.

- Bez uwzględniania odpisu osiągnęliśmy zysk operacyjny w wysokości 298,6 mln zł oraz wynik netto sięgający 226,4 mln zł, co należy uznać za solidne, satysfakcjonujące wyniki, biorąc pod uwagę ubiegłoroczną sytuację rynkową - dodał prezes w liście do akcjonariuszy.

Rok 2015 to również spore zmiany w akcjonariacie Bogdanki. W wyniku wezwania z 14 września, energetyczna firma Enea przejęła 22 mln akcji spółki za 67,39 zł za sztukę. Łącznie spółka zapłaciła za udziały w Bogdance 1,480 mld złotych, a po przejęciu posiada 64,57 procent udziałów w węglowej firmie.

Notowania akcji Bogdanki w poniedziałek

Inwestorzy nie są zaskoczeni wynikami spółki. W poniedziałek jej akcje tracą około 0,5 procent, a od początku roku zyskały na wartości prawie 16 procent.

Zobacz także: Ile kosztuje węgiel? I dlaczego nawet cztery razy więcej w skupie niż na światowych giełdach?

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)