Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Strona związkowa przedstawi własny plan restrukturyzacji górnictwa węgla 15 I

4
Podziel się

Katowice, 13.01.2021 (ISBnews) - Strona związkowa w najbliższy piątek, 15 stycznia, przedstawi własne propozycje dotyczące restrukturyzacji górnictwa węgla, poinformował przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Dalsze rozmowy ze stroną rządową odbędą się 25 stycznia, potwierdził wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Strona związkowa przedstawi własny plan restrukturyzacji górnictwa węgla 15 I
bDJHQQVx

"Strona związkowa odrzuca założenia rządowego programu restrukturyzacji górnictwa węgla i 15 stycznia przedstawi własne propozycje. Propozycja związkowców ma także obejmować 'Plan transformacji Regionu Śląska i Zagłębia'" - powiedział Kolorz dziennikarzom po zakończeniu krótkiego spotkania przedstawicieli rządu ze związkowcami.

Według związkowców, to, co przedstawił w swojej propozycji rząd, "to była kpina ze Śląska".

Jak poinformował Soboń, właściwe negocjacje społeczne rozpoczną się tzw. longiem 25 stycznia.

bDJHQQVz

"Potwierdzam, umówiliśmy się na 25 stycznia na dalsze rozmowy i że rozmawiać będziemy nad projektem, który nam przedstawi strona związkowa do końca tego tygodnia" - powiedział Soboń dziennikarzom.

"Mamy wolę, żeby rozmowy zakończyć do połowy lutego i aby następnie rozpoczął się proces prenotyfikacji w Komisji Europejskiej" - dodał.

W połowie grudnia 2020 r. Soboń informował, że rozpoczęcie faktycznych rozmów dotyczących umowy społecznej w górnictwie węgla kamiennego planowane jest na połowę stycznia 2021 roku, zaś umowa społeczna dotycząca górnictwa będzie gotowa no prenotyfikacji w marcu 2021.

Pod koniec września ub. r. przedstawiciele rządu i związków zawodowych podpisali porozumienie dotyczące tempa transformacji górnictwa węgla kamiennego. Zgodnie z przyjętymi zapisami, likwidacja kopalń będzie trwała do 2049 r.

bDJHQQWa
Źródło:
KOMENTARZE
(4)
Górnik
2 miesiące temu
Plan przewiduje: wypłatę 12, 13, 14 i 15 pensji co rok i wzrost tych pensji o 10% co roku; dodanie postojowego, ołówkowego, wczasów pod gruszą także dla psów i kotów górników; coroczną podwyżkę wynagrodzeń o 15% (niezależnie od 12, 13, 14 i 15 pensji); brak konieczności wydobywania węgla bo i tak jest droższy niż węgiel z Australii więc nikt go nie kupuje; kanapki od Dudy w każdy piątek oraz owocowe czwartki; dla ochotników, którzy będą w stanie powiedzieć wierszyk i byli grzeczni w zeszłym roku, możliwość przejścia na emeryturę, niezależnie od wieku, w wysokości ostatniej wypłaty x 2,5 oraz 10 bezpłatnych biletów na przeloty z CPK i 10 biletów na przepłynięcie Przekopem. Tylko tyle.
MOI
2 miesiące temu
Kpią ze Śląska od samego początku, kiedy ich wybraliście Szanowni Panowie Związkowcy. Dzisiaj to nic więcej jak kontynuacja kpin, włącznie z wyznaczeniem przez MAP osoby ds. restrukturyzacji. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia
Kat
2 miesiące temu
Niech robią zrzutę kupują kopalnię i robią spółdzielnię. Proste
bDJHQQWb
Emeryt
2 miesiące temu
Własny plan. Skazany na porażkę. Sprzedaliście się pisowi to teraz macie. Żniwa