Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dane z Chin ucieszą KGHM. Ceny miedzi w górę

4
Podziel się:

Miedź na giełdzie metali w Londynie idzie mocno w górę, podobnie jak inne metale przemysłowe. Wczorajsze dane o handlu zagranicznym Chin, a dzisiejsze z przemysłu dają nadzieję na odbicie drugiej gospodarki świata.

Dane z Chin ucieszą KGHM. Ceny miedzi w górę

Miedź na giełdzie metali w Londynie idzie mocno w górę, podobnie jak inne metale przemysłowe. Wczorajsze dane o handlu zagranicznym Chin a dzisiejsze z przemysłu dają nadzieję na odbicie drugiej gospodarki świata.

Na giełdzie w Londynie miedź w dostawach trzymiesięcznych kosztowała po otwarciu sesji 5772 dolarów za tonę, po zniżce o 0,2 proc., by potem odbić mocno w górę do 5815,50 dolarów, czyli o 0,7 proc. w górę. W ciągu tygodnia metal drożeje już o 1,2 procent. To bardzo dobre wiadomości dla naszego narodowego producenta metalu, czyli KGHM, którego akcje od ubiegłego piątku zyskały na wartości aż 12 procent.

Wzrosty są reakcją na dobre informacje z Chin. Ceny producentów (PPI) wzrosły w listopadzie o 3,3 proc. rok do roku, po wzroście w poprzednim miesiącu o 1,2 proc. To najlepszy wynik od października 2011 roku. Analitycy spodziewali się wzrostu, ale tylko o 2,3 proc.

- Mamy wyraźne oznaki tego, że działania podjęte przez Chiny w tym roku - po stronie podaży i popytu - mają wpływ m.in. na PPI - powiedział Michael McCarthy, główny strateg rynku w CMC Markets Asia Pacific.

Wskaźnik cen konsumpcyjnych CPI wzrósł w listopadzie o 2,3 proc. wobec oczekiwanego wzrostu o 2,2 proc.

Ceny zarówno producenckie jak i konsumpcyjne potwierdziły sygnał poprawy, jaki pojawił się w chińskich danych też w czwartek. Podano, że import wzrósł o aż 6,7 proc. (prognoza analityków mówiła o spadku o 1,3 proc.), a eksport o 0,1 proc. (prognoza -5,0 proc.). To zaskakująco dobre informacje.

Import rósł najszybciej od dwóch lat. Napędzany był zakupami surowców, m.in. węgla i żelaza.

Dobre informacje przychodzące ostatnio z Chin spowodowały, że miedź zdrożała w listopadzie o 20 procent, najmocniej od kwietnia 2006 roku.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
doktor
6 lat temu
Duda sie cieszy bo jesli nawiazemy relacje z Chinami i zbudujemy "autostrade" z Warszawy do Pekinu staniemy sie potega nad potegami swiatowymi :D
jacki
6 lat temu
może by tam został?
Max
6 lat temu
Ciekawe z czego tak się cieszy ten duda . Albo ma taką facjatę
Adam
6 lat temu
Panie Analityku, dzisiejszy wzrost ceny miedzi nie przebił jeszcze wczorajszego maksimum na foreksie (g. 10.00). 5 grudnia był o wiele większy wzrost ceny, a czy był jakiś artykuł na ten temat( KGHM na zamknięciu 2 grudnia ~87 zł). Cena KGHM zbliża się do oporu ~100 zł. Trzeba zachować ostrożność, przynajmniej na ten moment. Szczególnie, że pojawia się taki artykuł.