Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Miedź najtańsza od dwóch miesięcy. Wyprzedaż akcji KGHM

4
Podziel się:

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mocno spadają, podobnie jak innych metali przemysłowych. Miedź w dostawach trzymiesięcznych była wyceniana rano nawet po 4582 dolarów za tonę, ale obecnie zniżka jest o 0,6-procentowa.

Miedź najtańsza od dwóch miesięcy. Wyprzedaż akcji KGHM
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie mocno spadają, podobnie jak innych metali przemysłowych. Miedź w dostawach trzymiesięcznych była wyceniana rano nawet po 4582 dolarów za tonę, ale później ceny nieco odbiły w górę.

W rezultacie ceny są nieznacznie powyżej poziomu 4600 dolarów za tonę, co oznacza spadek o 0,7 proc. Traci na tym KGHM, którego akcje w poniedziałek idą w dół o ponad 3 proc., choć jeszcze do ubiegłego czwartku wyraźnie rosły w nadziei na odwrócenie trendu na rynku.

Tanieją też inne metale - nikiel o 2,1 proc., cynk o 1,5 proc., a aluminium traci 0,4 proc. Rynki metali naśladują to, co dzieje się na rynkach akcji - a tam są spadki, wywołane obawami, że banki centralne będą mniej skłonne utrzymywać rekordowo "luźną" politykę monetarną.

- Metale tracą z powodu oczekiwań podwyżki stóp procentowych w USA - mówi Celia Wang, ekonomistka Grand Flow Resources Co. w Szanghaju.

Rynki wystraszyły się po piątkowych komentarzach szefa Fed z Bostonu - Erica Rosengrena, który stwierdził, że amerykańska Rezerwa Federalna powinna kontynuować stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej, a proces ten powinien zapewnić pełne zatrudnienie w gospodarce USA.

Rosengren ocenił, iż gospodarka USA jest blisko lub w stanie pełnego zatrudnienia, a inflacja w Stanach powoli wraca do 2-proc. celu Fed.

Jego zdaniem, historia pokazuje, że trudno jest spowolnić gospodarkę, jeżeli Fed zbyt długo zwleka z podwyżką stóp, a stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej musi zapewnić pełne zatrudnienie.

Komentarze Rosengrena pojawiły się na rynku dzień po tym, jak szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zaskoczył rynki oddalając perspektywę dalszego stymulowania gospodarki strefy euro.

Kluczowe dla notowań miedzi są dane z chińskiego przemysłu. Po letnim spowolnieniu spodziewano się odbudowy popytu w Kraju Smoka i wzrostu importu metali po rocznych minimach wykazanych w sierpniu.

Dotychczasowe dane według analityków mogą jednak nie wystarczyć, żeby nadrobić spodziewaną nową podaż na rynku w tym roku. We wtorek opublikowane zostaną dane z przemysłu Chin z sierpnia i oczekiwany jest zaledwie lekki wzrost dynamiki do 6,1 proc. z 6,0 proc. w lipcu.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
mario
8 lat temu
Może Earth był ideałem, strategie....który utopia kasę poza Polską?
Lubinianin
8 lat temu
Prezes Skóra to pomyłka na tym stanowisku, zatrudnił kolesi komunistów, którzy mają podobne umiejętności w wydobywaniu wielkich pieniędzy ze spółki do swojej kieszeni przy nikłym zarządzaniu.
OBSERWATORR
8 lat temu
WEDŁUG WSZELKICH PRZYPUSZCZEŃ , system podatkowy oraz regulacje dot kapitalizacji z dywidendy mogą ulec zmianie , co będzie przejściowy sygnałem do obniżenia notowań , ale z pewnością szystko wroci do dawnej ,, normalności ". Zawsze tak jest jak dojna ,, krówka " ogranicza wydolność. Przeciez to nie Polska czerpie z tej firmy najwyższe zyski .
POLAK
8 lat temu
NIEAKTUALNE DANE........