Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miedź w dół na giełdzie w Londynie. Korekta po wtorkowym rajdzie

0
Podziel się:

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają wraz z notowaniami innych metali przemysłowych. Na rynkach surowców już nie ma śladu po "byczej" koniunkturze z ostatnich dni. Miedź na LME w dostawach trzymiesięcznych była wyceniana po otwarciu handlu po 4915,00 dolarów za tonę, niemal bez zmian, ale teraz metal tanieje o 0,8 proc.

Miedź w dół na giełdzie w Londynie. Korekta po wtorkowym rajdzie
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Jak wskazują analitycy chiński wskaźnik aktywności przemysłu PMI jest głównym motorem wzrostów cen miedzi w ostatnim czasie. Zaprezentowane we wtorek dane, czyli 51,2 pkt. PMI w październikowym odczycie, to najlepsze dane od lipca 2014 roku.

- Chińskie PMI napędziło notowania miedzi - powiedziała Agencji Reutera Amy Li, analityk w Narodowym Banku Australii. - Ceny na LME spadły dzisiaj trochę po ostrym wzroście we wtorek, ale niedużo. Generalnie oczekuje się, że chińska gospodarka będzie sobie dalej radzić dobrze a to wzmocni notowania metali.

Gospodarka Chin, największy konsument miedzi na świecie wzrosła o 6,7 proc. w trzecim kwartale podobnie jak w poprzednich dwóch kwartałach i wygląda na to, że prognozy Pekinu o dynamice 6,5-7 procentowej mogą zostać przebite.

Kurs trzymiesięcznych kontraktów na miedź na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) spadły w środę o 0,9 proc. do 4876 dolarów za tonę z poziomu 4922 we wtorek, co było najwyższą ceną od początku sierpnia. Najchętniej handlowany kontrakt miedziowy na giełdzie w Szanghaju wzrósł o 0,05 proc. do 38640 juanów (5712 dolarów) za tonę.

[Wybory w USA](https://wiadomosci.wp.pl/wybory-w-usa-6047194756318337c) niosą ryzyko

Na rynkach słabnie apetyt na ryzyko w sytuacji niepewności, dotyczącej zbliżających się wyborów prezydenckich w USA, a to już 8 listopada. To też ma swoje przełożenie na ceny metali.

Republikański kandydat do Białego Domu Donald Trump wyprzedza kandydatkę Demokratów Hillary Clinton o jeden punkt procentowy w najnowszym sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News, którego wyniki opublikowano we wtorek.

W sondażu przeprowadzonym przez Langer Research Associates, który bierze pod uwagę czworo głównych kandydatów, Trump dostał 46 proc. poparcia, zaś Clinton - 45 proc. Margines błędu wynosi 3 proc.

Sondaż przeprowadzono od 27 do 30 października. Pokazuje on wyraźnie, jak zmalał entuzjazm wobec Clinton wśród jej zwolenników po ogłoszeniu w piątek, że zostało wznowione śledztwo w sprawie używania przez nią prywatnej skrzynki mailowej w czasach, gdy była sekretarzem stanu USA (2009-2013). Odsetek wyborców bardzo entuzjastycznie do niej nastawionych spadł z 52 proc. 22 października do 43 proc.

W przypadku Trumpa odsetek wyborców bardzo entuzjastycznych wzrósł w tym samym czasie z 49 do 53 proc.

W takiej sytuacji na rynkach surowców brak entuzjazmu wśród inwestorów, pomimo sygnałów o poprawie w chińskiej gospodarce, która jest najpoważniejszym odbiorcą metali bazowych na świecie.

giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)