Notowania

ceny miedzi
23.06.2015 09:38

Ceny miedzi mocno rosną po chińskim PMI

Jest to już 4. z kolei miesiąc, gdy wskaźnik PMI jest poniżej 50 punktów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Miedź na giełdzie w Londynie mocno drożeje po danych PMI w Chinach w przemyśle. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 5.734,00 USD za tonę, po wzroście o 1,4 proc.

W Nowym Jorku miedź w dostawach na wrzesień drożeje o 1,3 proc. do 2,6055 USD za funt. W Szanghaju tona miedzi w dostawach na wrzesień zdrożała o 0,2 proc. do 41.920 juanów za tonę (6.752 USD).

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 49,6 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia HSBC Holdings i Markit Economics. Analitycy spodziewali się w VI 49,4 pkt.

Pomimo że jest to już 4. z kolei miesiąc, gdy wskaźnik PMI jest poniżej 50 pkt., to inwestorzy i tak odbierają dane z Chin jako sygnał stabilizowania się w gospodarce.

Na rynkach są też oczekiwania rychłego osiągnięcia porozumienia Grecji z kredytodawcami.

Szefowie państw i rządów krajów strefy euro nie wypracowali wprawdzie w poniedziałek porozumienia w sprawie warunków pomocy dla Grecji, ale w środę ma się odbyć spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, którzy przygotują decyzje na czwartkowo-piątkowy szczyt UE.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi z KE, EBC i MFW negocjacje w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Tagi: ceny miedzi, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz