Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny miedzi mocno rosną po chińskim PMI

0
Podziel się:

Jest to już 4. z kolei miesiąc, gdy wskaźnik PMI jest poniżej 50 punktów.

Ceny miedzi mocno rosną po chińskim PMI
(Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Miedź na giełdzie w Londynie mocno drożeje po danych PMI w Chinach w przemyśle. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 5.734,00 USD za tonę, po wzroście o 1,4 proc.

W Nowym Jorku miedź w dostawach na wrzesień drożeje o 1,3 proc. do 2,6055 USD za funt. W Szanghaju tona miedzi w dostawach na wrzesień zdrożała o 0,2 proc. do 41.920 juanów za tonę (6.752 USD).

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w czerwcu 49,6 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia HSBC Holdings i Markit Economics. Analitycy spodziewali się w VI 49,4 pkt.

Pomimo że jest to już 4. z kolei miesiąc, gdy wskaźnik PMI jest poniżej 50 pkt., to inwestorzy i tak odbierają dane z Chin jako sygnał stabilizowania się w gospodarce.

Na rynkach są też oczekiwania rychłego osiągnięcia porozumienia Grecji z kredytodawcami.

Szefowie państw i rządów krajów strefy euro nie wypracowali wprawdzie w poniedziałek porozumienia w sprawie warunków pomocy dla Grecji, ale w środę ma się odbyć spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, którzy przygotują decyzje na czwartkowo-piątkowy szczyt UE.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi z KE, EBC i MFW negocjacje w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)

© 2026 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.