Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińska gospodarka zwalnia, a w ślad za nią giełda

0
Podziel się:

Analitycy oceniają, że gospodarka Chin rozwija się jeszcze wolniej niż wynika to z publikowanych danych makro.

Chińska gospodarka zwalnia, a w ślad za nią giełda
(ChinFotoPress/EAST NEWS)

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje w reakcji na obawy, że powolniejsze tempo wzrostu w chińskiej gospodarce spowoduje spadek zapotrzebowania na metale. Obawy przekładają się na ceny akcji na chińskiej giełdzie. We wtorek indeks Shanghai Composite stracił 6 procent.

Metal w dostawach trzymiesięcznych na London Metal Exchange jest wyceniany po 5.106,50 USD za tonę, po spadku o 0,2 proc. Wcześniej spadek cen wynosił 0,5 proc. Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na wrzesień staniała o 0,5 proc., a na Comex w Nowym Jorku metal jest wyceniany niemal bez zmian.

Cena miedzi w lipcu oraz sierpniu

Analitycy oceniają, że gospodarka Chin rozwija się jeszcze wolniej niż wynika to z publikowanych danych makro. Z prognoz rynkowych wynika, że PKB Chin wzrósł w pierwszej połowie 2015 roku o 6,3 proc., podczas gdy oficjalne dane mówią o wzroście o 7 proc.

- Bez znaczącego wsparcia gospodarki Chin popyt na surowce w tym kraju jeszcze będzie się obniżał - piszą w nocie analitycy Standard Chartered.

W ubiegłym tygodniu chińskie władze monetarne rozpoczęły operację osłabiania kursu własnej waluty, aby pomóc gospodarce. To doprowadziło do największego osłabienia chińskiej waluty do amerykańskiego dolara od dwóch dekad.

Chińska giełda mocno w dół

Jednym z efektów słabnącej chińskiej gospodarki są spadki na giełdzie w Szanghaju. Indeks Shanghai Composite stracił 6 procent. Rekordowe spadki odnotowano od połowy czerwca do połowy lipca. Wyniosły one ponad 25 proc.

Tąpnięcie miało również miejsce pod koniec lipca. Takiej sytuacji inwestorzy z tamtego rynku nie obserwowali od 8 lat. Obawy wywołały dane o wzroście gospodarczym w Chinach, który jest najniższy od 24 lat. Więcej na temat tej gwałtownej przeceny oraz o jej wpływie na polski rynek akcji pisaliśmy wcześniej w Money.pl.

Chiński bank centralny dokapitalizował we wtorek tamtejszy sektor bankowy kwotą 120 mld juanów. Tak dużego jednorazowego ruchu nie obserwowaliśmy od 19 miesięcy.

Notowania indeksu Shanghai Composite od połowy czerwca

giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)