Notowania

ceny miedzi
18.08.2015 08:41

Chińska gospodarka zwalnia, a w ślad za nią giełda

Analitycy oceniają, że gospodarka Chin rozwija się jeszcze wolniej niż wynika to z publikowanych danych makro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ChinFotoPress/EAST NEWS)

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje w reakcji na obawy, że powolniejsze tempo wzrostu w chińskiej gospodarce spowoduje spadek zapotrzebowania na metale. Obawy przekładają się na ceny akcji na chińskiej giełdzie. We wtorek indeks Shanghai Composite stracił 6 procent.

Metal w dostawach trzymiesięcznych na London Metal Exchange jest wyceniany po 5.106,50 USD za tonę, po spadku o 0,2 proc. Wcześniej spadek cen wynosił 0,5 proc. Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na wrzesień staniała o 0,5 proc., a na Comex w Nowym Jorku metal jest wyceniany niemal bez zmian.

Cena miedzi w lipcu oraz sierpniu

Analitycy oceniają, że gospodarka Chin rozwija się jeszcze wolniej niż wynika to z publikowanych danych makro. Z prognoz rynkowych wynika, że PKB Chin wzrósł w pierwszej połowie 2015 roku o 6,3 proc., podczas gdy oficjalne dane mówią o wzroście o 7 proc.

- Bez znaczącego wsparcia gospodarki Chin popyt na surowce w tym kraju jeszcze będzie się obniżał - piszą w nocie analitycy Standard Chartered.

W ubiegłym tygodniu chińskie władze monetarne rozpoczęły operację osłabiania kursu własnej waluty, aby pomóc gospodarce. To doprowadziło do największego osłabienia chińskiej waluty do amerykańskiego dolara od dwóch dekad.

Chińska giełda mocno w dół

Jednym z efektów słabnącej chińskiej gospodarki są spadki na giełdzie w Szanghaju. Indeks Shanghai Composite stracił 6 procent. Rekordowe spadki odnotowano od połowy czerwca do połowy lipca. Wyniosły one ponad 25 proc.

Tąpnięcie miało również miejsce pod koniec lipca. Takiej sytuacji inwestorzy z tamtego rynku nie obserwowali od 8 lat. Obawy wywołały dane o wzroście gospodarczym w Chinach, który jest najniższy od 24 lat. Więcej na temat tej gwałtownej przeceny oraz o jej wpływie na polski rynek akcji pisaliśmy wcześniej w Money.pl.

Chiński bank centralny dokapitalizował we wtorek tamtejszy sektor bankowy kwotą 120 mld juanów. Tak dużego jednorazowego ruchu nie obserwowaliśmy od 19 miesięcy.

Notowania indeksu Shanghai Composite od połowy czerwca

Tagi: ceny miedzi, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, komentarze giełdowe, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz